Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
jak dobrać detektor światła laserowego Wybór odpowiedniego detektora światła laserowego może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności prac na placu budowy. Aby ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji, chcemy w tym artykule zaprowadzić Cię w fascynujący świat tych urządzeń. Dzięki temu poradnikowi będziesz miał odpowiednią wiedzę, aby podjąć świadomy i właściwy wybór. Przeczytaj nasz wpis i spraw, by Twoje projekty stały się jeszcze bardziej precyzyjne. Miłej lektury! 

 

Jakie są rodzaje detektorów światła laserowego? 

Zanim wybierzesz dla siebie idealne urządzenie, warto w ogóle dowiedzieć się, jakie rodzaje można znaleźć na rynku. Sprawa może nie być łatwa, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań. Są to m.in: 

  • detektory z diodami LED - jest to najbardziej podstawowe urządzenie. Wyposażone jest w trzy diody, które informują, czy linia jest "na poziomie", "powyżej poziomu" czy "poniżej poziomu". Zaletą tego rozwiązania jest kompaktowość
  • detektory z wyświetlaczem LCD - ten rodzaj urządzeń również jest wyposażony w diody LED, ale dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji ekran LCD, na którym wyświetlają się paski, które informują o poziomie. Często te detektory informują sygnałem dźwiękowym o osiągniętym poziomie. W niektórych przypadkach urządzenie wyposażone jest w podwójny ekran z przodu i z tyłu. Dzięki temu nie trzeba wchodzić w drogę wiązce lasera. 
  • detektory z wyświetlaczem milimetrowym - podczas gdy poprzednie urządzenia sygnalizowały wyłącznie o poziomie, to detektor z wyświetlaczem milimetrowym informuje również o odległości między sprzętem a wiązką lasera (np. 10 mm pod poziomem). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najważniejszych informacji bez konieczności przesuwania urządzenia. 
  • detektory montowane na maszynie - poprzednie opisywane rodzaje detektorów są albo ręczne lub montowane na specjalnych podstawach. Z kolei urządzenia montowane na maszynach to rozwiązanie, które jest niezwykle wygodne. Można je umieścić np. na koparce. To pozwala sprawdzić głębokość przez operatora bez konieczności wychodzenia z kabiny. Większość z nich jednak współpracuje tylko z laserami z wiązką czerwoną. 

Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni detektor światła laserowego?

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest długość okna odbiorczego. Im wyższe, tym wyszukiwanie wiązki lasera oraz ustawianie urządzenia we właściwej pozycji jest łatwiejsze. Dzięki temu sygnał nie znika z pola widzenia przy nawet malutkim ruchu. 

Oczywiście musisz również zwrócić uwagę na dokładność urządzenia. Jest to tolerancja, jaką wykazuje się dany model przy odpowiednim ustawieniu względem wiązki lasera. Bardziej zaawansowane urządzenia dają użytkownikowi możliwość ustawienia różnych poziomów dokładności. Im więcej rozwiązań, tym droższy detektor. Istotnym elementem jest także zasięg odbioru wiązki laserowej. Zazwyczaj jest on tożsamy z zasięgiem pracy całego zestawu laserowego. Dłuższy zasięg nie jest zawsze lepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli planujesz używać sprzętu na krótkich dystansach. 

Warto również zadbać o elementy, które ułatwiają obsługiwanie detektora oraz odczytywanie pomiarów. Jednym z takich rozwiązań są sygnały dźwiękowe oraz wizualne. Wiele modeli emituje przerywany sygnał dźwiękowy, który staje się szybszy w miarę zbliżania do poziomu. Innym rozwiązaniem, które pomaga znaleźć odpowiedni punkt, są sygnały wizualne. Chodzi o diody LED, o których pisaliśmy już wcześniej. 

Wybierz odpowiedni detektor światła laserowego

Dobór odpowiedniego odbiornika światła laserowego nie jest łatwym wyborem. Jednak po lekturze naszego wpisu masz już odpowiednią wiedzę na temat tego sprzętu. Zastanów się, jakiego rodzaju detektora potrzebujesz? Jaki zasięg i dokładność są potrzebne? Jaki masz budżet? Znając odpowiedzi na te pytania, z pewnością dobierzesz dla siebie najlepszy detektor światła laserowego. Powodzenia!

Dodaj komentarz