Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Przygotowanie terenu pod zabudowę lub inne formy zagospodarowania często wymaga wyrównania powierzchni. Aby określić różnice poziomów i zaprojektować prace budowlane, niezbędne jest wykonanie pomiarów wysokości poszczególnych punktów terenu. Do tego celu służy specjalny przyrząd geodezyjny – niwelator optyczny. Czym jest to urządzenie i jak należy je obsługiwać?
 
urządzenia pomiarowe w budownictwie Chociaż współczesne budownictwo wciąż jeszcze korzysta ze starych, sprawdzonych metod i narzędzi, coraz częściej stosuje się w nim również nowoczesne technologie. Ich przykładem są urządzenia pomiarowe, które wykorzystują techniki laserowe. Do popularnych przyrządów tego typu zalicza się laser krzyżowy. Jak działa ten przyrząd i gdzie znajduje zastosowanie?
 
Mierzenie kątów i odległości na placu budowy jest ważne ze względu na wymogi, jakie muszą spełniać konstrukcje budowlane. Od precyzji pomiarów zależy ich stabilność, ale też możliwości wykonania trwałego i estetycznego połączenia dwóch płaszczyzn. Wśród wielu urządzeń pomiarowych wykorzystywanych na placu budowy istotną rolę odgrywa tachimetr. Co to jest za urządzenie i do czego służy?
 
urządzenia pomiarowe w budownictwie Pomiary stanowią bardzo istotną część prac budowlanych. Bez ich udziału konstrukcje byłyby narażone na odkształcenia, a nawet zawalenie wynikające z odchylenia ścian od pionu. Konsekwencjami ich krzywizn i pochyleń podłóg byłyby też obniżenie komfortu użytkowania obiektów czy zaburzenie estetyki wykończenia wnętrz. Obecnie do ich przeprowadzania stosuje się nowoczesne przyrządy pomiarowe.
 
Niwelatory optyczne stanowią tę grupę instrumentów pomiarowych, które cieszą się dużą popularnością. Wpływ na to ma nie tylko cena takiego sprzętu (w porównaniu np. do niwelatorów laserowych), ale przede wszystkim trwałość i łatwość użytkowania. Korzystają z nich nie tylko specjaliści na placach budowy domów, dróg czy torów kolejowych, ale przydatne są też przy mniej wymagających pracach terenowych.
 
retafikacja niwelatora optycznego

Wszelkie pomiary niwelacyjne wymagają niezwykłej precyzji. Dlatego też przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań przy użyciu niwelatora, należy bardzo dokładnie sprawdzić sprzęt, który mamy do dyspozycji oraz dokonać jego tzw. rektyfikacji, czyli kalibracji instrumentu, by uniknąć błędów. 

 

 
Jak używać poziomicy laserowej
        Remonty, układanie płytek, a nawet montaż półek na ścianie to nie zawsze bułka z masłem. Glazura musi być równo przytwierdzona do podłoża, a meble powinny wisieć zawsze w jednej linii. Dlatego trzeba wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby, aby ułatwić sobie takie prace. W tym celu warto sięgać po profesjonalne narzędzia, do których należy właśnie poziomica laserowa.
 
Jak działa niwelator optyczny

Niwelator optyczny to małe i na pierwszy rzut oka niepozorne urządzenie. Jednak jest ono niezbędne na niemalże każdym placu budowy. Dzięki niemu można szybko dowiedzieć się, jaka jest różnica wysokości pomiędzy określonymi punktami. Używanie tego sprzętu jest konieczne podczas stawiania domów, aranżowania przestrzeni ogrodu, budowy dróg, a nawet w czasie remontów. Poniżej wyjaśniamy, jak działa niwelator optyczny. 

 
jaki wybrać laser krzyżowy Laser krzyżowy można nazwać nieco bardziej rozbudowaną poziomicą laserową. Główna różnica między nimi polega na tym, że pierwsze narzędzie generuje nie jedną, ale dwie wiązki światła. To sprawia, że zastosowanie tego urządzenia jest znacznie bardziej wszechstronne niż w przypadku tradycyjnej poziomicy. 
 
bhp przy pracy z laserem

Praca z użyciem lasera, szczególnie wykorzystywanym jako narzędzie pomiarowe, nie kojarzy się z występowaniem zagrożeń dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że wiązka laserowa ma bardzo dużą moc i energię, dlatego nie jest obojętna ludzkiego organizmu. 

 
W dzisiejszym wpisie naświetlimy temat wyboru lasera rotacyjnego. Opiszemy poszczególne funkcje, którymi dysponują lasery rotacyjne oraz napiszemy, do których prac które z nich są przeznaczone. Na końcu przedstawimy prosty schemat ułatwiający wybór instrumentu. Zapraszamy do lektury :-)