Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
AI-w-geodezji

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie postęp technologiczny zdeterminował zmiany w wielu dziedzinach życia, również geodezja przechodzi rewolucyjne przekształcenia dzięki sztucznej inteligencji (SI) i uczeniu maszynowemu. Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany w podejściu do pomiarów i mapowania terenu, wprowadzając nowe standardy efektywności i precyzji. Przybliżamy, w jaki sposób AI w geodezji rewolucjonizuje procesy oraz jakie nowe perspektywy otwiera dla specjalistów zajmujących się pomiarami i mapowaniem terenu.

 


W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja (AI) znacząco zmieniła zasady postrzegania świata i wielu dziedzin życia. Odmieniła m.in. różne gałęzie przemysłu w tym geodezję. Dzięki rozwojowi technologicznemu praca nad pomiarami i mapowaniem terenu w niedalekiej przyszłości może być o wiele łatwiejsza. Jak AI i uczenie maszynowe zmieniają geodezję? Czy ta technologia na stałe zagości w tej branży? Sprawdź w poniższym artykule!

Sztuczna inteligencja i geodezja - co to za połączenie?

Geodezja stanowi fundamentalną dziedzinę zajmującą się pomiarami i mapowaniem terenu, mającą na celu precyzyjne określenie granic, topografii oraz innych istotnych cech otaczającego nas środowiska. Szczególną rolę w tym obszarze pełnią specjaliści zajmujący się geodezją, którzy wykorzystują różnorodne techniki pomiarowe, narzędzia geoinformatyczne i systemy pozycjonowania satelitarnego. W tym celu wykorzystuje się różnorodne lasery do pomiaru odległościlasery rotacyjne oraz inne specjalistyczne sprzęty.

W miarę rozwoju technologii geodezja przechodziła przez ewolucję, a obecnie zyskuje nową jakość dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI). Automatyzacja procesów geodezyjnych przy wykorzystaniu technologii opartej na sztucznej inteligencji może mieć istotny wpływ na efektywność i dokładność prac. Algorytmy AI potrafią analizować ogromne ilości danych geoprzestrzennych, przyspieszając procesy interpretacji i tworzenia map. 

Jak wykorzystywać AI i uczenie maszynowe w geodezji?

Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w branży geodezyjnej są niezwykle szerokie. Wystarczy wspomnieć o możliwości lepszej, automatycznej analizie zobrazowań lotnicznych oraz satelitarnych. Jest to temat zgłębiany przez badaczy w ostatnich latach. Zdaniem dr Adama Iwaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu możliwości są znacznie szersze. Dzięki asystentom głosowym np. Asystentowi Google możliwy będzie dostęp do informacji przestrzennej dla szerszego grona odbiorców. 

Przełomowe zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego pozwala geodetom na automatyczne rozpoznawanie obszarów o różnorodnej roślinności, co jest szczególnie istotne w kontekście monitorowania środowiska naturalnego. Dodatkowo możliwość wykrywania i kartowania zmian w strukturze użytkowania gruntów w czasie rzeczywistym daje geodetom narzędzie do szybkiego reagowania na ewentualne zagrożenia czy nieprawidłowości w krajobrazie.

Warto również wspomnieć o robotyzacji pracy. Zastosowanie zrobotyzowanych tachimetrów do pomiaru kątów, odległości czy generowania modeli 3D może przyczynić się znacząco do oszczędności czasu. Wszystko jednak ma swoje wady i zalety...

Przeczytaj również: Co to jest tachimetr?

Nowoczesne trendy w geodezji - czy to już przyszłość? 

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi bez wątpienia rewolucję w dziedzinie geodezji, otwierając perspektywy automatyzacji wielu procesów. Jednakże warto podkreślić, że obecnie ta technologia pozostaje na wczesnym etapie, a jej pełny potencjał wymaga jeszcze pełniejszego zrozumienia i doskonalenia. Na ten moment wydaje się, że jednym z najpoważniejszych wyzwań są ograniczenia finansowe. Przykładowo, koszty związane z zakupem i utrzymaniem dronów, które są powszechnie używane do zbierania danych geodezyjnych, mogą być znaczące. Oprócz tego istnieje konieczność inwestycji w wysokiej jakości sensory i kamery, co podnosi koszty całego procesu. To może stwarzać barierę dla mniejszych firm geodezyjnych lub jednostek badawczych o ograniczonych zasobach finansowych.

AI w geodezji - nowe możliwości są tuż za rogiem

Zastosowanie sztucznej inteligencji w geodezji może w przyszłości nie tylko zwiększyć efektywność operacyjną, ale także otworzyć nowe możliwości badawcze i innowacyjne podejścia do analizy przestrzennej. Wraz z postępem technologicznym, geodezja może stać się obszarem, w którym tradycyjne metody będą korelować z nowinkami technicznymi, tworząc rozwiązania wspierające zrównoważone i skuteczne planowanie przestrzenne. Jest to z pewnością ciekawe zagadnienie, które warto uważnie obserwować. Kto wie, może za kilka lat wszystko się jeszcze zmieni.

Dodaj komentarz