Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
zalety i wady geodezji cyfrowej Zastosowanie geodezji cyfrowej pozwala na usprawnienie procesów pomiarowych. Wyniki badań otrzymuje się znacznie szybciej niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych metod. Takie sposoby umożliwiają również objęcie ekspertyzą większych terenów. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najnowocześniejsze metody pomiarowe mogą wykazywać przekłamania. Dowiedz się, na czym polega geodezja cyfrowa i jakie ma zalety oraz wady.

 

Geodezja cyfrowa – czym się różni od tradycyjnych metod pomiarowych?

Geodezja to nauka pomiarowa znana ludzkości od tysięcy lat. Rozwój technologii i wprowadzenie urządzeń cyfrowych pozwalają na przyśpieszenie badań i uzyskanie wymiarów nawet rozległych terenów. Wśród popularnych metod ekspertyz zalicza się pomiary laserowe, satelitarne GPS czy dalmierze elektroniczne. Uzyskiwane wyniki są dostępne od razu w formacie cyfrowym, przez co możliwe jest szybkie wgranie ich do baz. 

Geodezja cyfrowa – zalety 

Geodezja cyfrowa to obecnie przyszłość w pomiarach terenów i konstrukcji. Z czego wynika jej popularność? Oto lista zalet geodezji cyfrowej.

Szybki czas uzyskiwanych pomiarów 

Dzięki zastosowaniu urządzeń satelitarnych GPS i odbiorników laserowych możliwe jest uzyskanie znacznie szybciej wyników pomiarowych niż w przypadku korzystania np. z triangulacji. Urządzenia zapisują czas emisji i powrotu wysyłanych sygnałów i zapisują je w formacie elektronicznym. Na podstawie uzyskanych pomiarów możliwe jest stworzenie map 3D dokładnie obrazujących zarówno topografię terenu, jak i najważniejsze odległości oraz wysokości.

Możliwość pomiaru rozległych terenów

Kolejną zaletą wykorzystywania nowoczesnych metod geodezji cyfrowej jest objęcie pomiarami nawet rozległych terenów. W przypadku tradycyjnej triangulacji czy niwelacji wykonanie badań na takich obszarach byłoby czasochłonne i wymagałoby dużego nakładu pracy.

Wysoka prawdopodobność uzyskanych wyników

Nowoczesne urządzenia cyfrowe charakteryzują się wysoką dokładnością pomiarową. W efekcie uzyskane wyniki są prawdopodobne, co pozwala na precyzję badań geodezyjnych.

Większa dostępność ekspertyz i map

Geodezja cyfrowa to nie tylko wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń pomiarowych, ale także odejście od tradycyjnych papierowych map. Dzięki elektronicznemu formatowi plików z badaniami, specjaliści mają większą dostępność do ekspertyz, a wgranie ich do baz nie wymaga dużego nakładu pracy. 

W świetle tych zalet trudno się dziwić, że obecnie to geodezja cyfrowa jest najpopularniejsza.

Geodezja cyfrowa – jakie ma wady?

Warto mieć na uwadze, że nawet nowoczesne technologie mają minusy. W przypadku geodezji cyfrowej największą wadą może być przekłamywanie badań, np. w przypadku skanowania laserowego lub satelitarnego wysokich budynków, lub mocno zalesionych terenów. Dlatego to niezbędne, aby uzyskane wyniki kontrolować także za pomocą innych metod. W ten sposób możliwe jest wyeliminowanie błędów pomiarowych. Specjaliści geodezji cyfrowej stosują zatem nie tylko skanowanie laserowe i satelitarne, ale także badania tachimetrem i niwelatory. Dzięki temu możliwa jest kontrola otrzymanych wyników i ocena ich prawdopodobieństwa.

Kolejną wadą geodezji cyfrowej jest łatwość uzyskiwania wyników. Przez co nie jest wymagana specjalistyczna wiedza do tworzenia pomiarów. To może się przekładać na mniej precyzyjne ekspertyzy. 

Geodezja cyfrowa to nowoczesna metoda, ale warto kontrolować uzyskane pomiary 

Wykorzystywanie metod geodezji cyfrowej to naturalny kierunek w rozwoju badań pomiarowych. Jednak, aby móc cieszyć się jej wszystkimi zaletami, zalecana jest ostrożność i kontrola utrzymywanych wyników. Tylko wtedy rezultaty ekspertyzy będą dokładne. Dlatego decydując się na badania geodezyjne, warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy dysponują nie tylko nowoczesnymi narzędziami, ale także fachową wiedzą. Dzięki temu wyniki badań będą odzwierciedlać realistyczny stan i wymiary terenów oraz konstrukcji. 

Dodaj komentarz