Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
Chociaż współczesne budownictwo wciąż jeszcze korzysta ze starych, sprawdzonych metod i narzędzi, coraz częściej stosuje się w nim również nowoczesne technologie. Ich przykładem są urządzenia pomiarowe, które wykorzystują techniki laserowe. Do popularnych przyrządów tego typu zalicza się laser krzyżowy. Co to jest laser krzyżowy, jak działa ten przyrząd i gdzie znajduje zastosowanie? Sprawdź najważniejsze informacje, które mogą Ci się przydać.

Laser krzyżowy w pomiarach budowlanych

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas prac budowlanych jest mierzenie. Trudno wyobrazić sobie np. idealnie równe ułożenie płytek ściennych bez wcześniejszego wyznaczenia linii poziomej. Jeszcze ważniejsze jest zachowanie pionu podczas stawiania ścian nośnych budynku. Nawet najmniejsze odchylenie mogłoby zaburzać stabilność konstrukcji, prowadząc do katastrofy budowlanej.

W tradycyjnym budownictwie do wyznaczania linii poziomych od dawna stosuje się poziomice wodne. Obecnie są one jednak wypierane przez nowocześniejsze, wygodniejsze w użyciu i bardziej precyzyjne urządzenia laserowe. Obok poziomicy, która wyznacza linie za pomocą widzialnej wiązki światła, w użytku jest też laser krzyżowyJest to urządzenie pomiarowe, które emituje minimum dwie wiązki laserowe przecinające się wzajemnie pod kątem prostym. Stąd też wynika nazwa przyrządu pomiarowego.

Laser do mierzenia poziomu to obecnie popularnie wyposażenie nie tylko profesjonalistów, ale także domowych majsterkowiczów. Dzięki niemu wiele prac remontowo-wykończeniowych można przeprowadzić znacznie sprawniej i zdecydowanie dokładniej. To często przekłada się na estetykę wnętrz.

Jak działa laser krzyżowy?

Nie masz doświadczenia z nowoczesnymi akcesoriami pomiarowymi, lecz chcesz to zmienić i zastanawiasz się, jak działa laser krzyżowy? Okazuje się, że jego zastosowanie jest bardzo łatwe, nawet dla osoby bez doświadczenia. Laser krzyżowy służy do mierzenia poziomu, ale nie tylko. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz podczas prac wykończeniowych i remontowych. Emitowane przez niego wiązki krzyżują się, wyznaczając idealnie poziomą i pionową linię. Stanowią one wyznacznik do budowania różnych konstrukcji, ale też do montażu listew, boazerii, kafelków ściennych. Nie jest to jedyna funkcja przyrządu. Za jego pomocą można też wyznaczać kąty proste, tak ważne przy montażu ścianek działowych czy elementów zabudowy.

Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie laser krzyżowy?

Wiedząc, czym jest laser krzyżowy, jak działa i mają wiedzieć, że można wykorzystać go w pracach wykończeniowych, remontowych, czy budowlanych, warto poznać jego konkretne przeznaczenie. Okazuje się bowiem, że wyznaczanie pionu i poziomu to nie wszystko.

Laser krzyżowy ma też bardziej prozaiczne zastosowanie. Przydaje się przy pracach dekoratorskich, umożliwiając np. idealnie poziome powieszenie obrazu czy lustra. To, jak działa laser krzyżowy pozwala także na jego zastosowanie przy montażu karniszy, gniazdek elektrycznych, włączników czy lamp. Stosują go również specjaliści od montażu stolarki otworowej, parapetów, ceramiki sanitarnej, glazurnicy czy specjaliści, którzy układają panele podłogowe.

Laser do mierzenia poziomu to także bardzo praktyczne narzędzie, które znajduje zastosowanie u osób zajmujących się wykończeniem łazienki. Dzięki niemu można prawidłowo wyznaczyć poziomą linię, do której mają zostać położone kafelki na ścianie. Przyda się również przy mocowaniu umywalki, ustawieniu wanny lub kabiny prysznicowej. Z jego pomocą znacznie łatwiejszy będzie ponadto montaż wiszących szafek. Uniknięcie błędów w tym zakresie może uchronić fachowca przez kilkukrotnym wierceniem w płytkach, co wpłynęłoby na ich trwałość.

Rodzaje laserów krzyżowych

Szerokie zastosowanie laserów krzyżowych wynika z ich różnorodności. Podobnie jak większość innych mierników i przyrządów, również można je spotkać zarówno w najprostszej wersji, jak i w formie bardziej zaawansowanej. Model podstawowy jest praktycznym wyposażeniem rzemieślnika, który np. usługowo układa kafelki. Natomiast profesjonalna i wszechstronna ekipa budowlana z pewnością skorzysta z bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Wyróżnia się kilka typów laserów krzyżowych. Są to: 

 • lasery krzyżowe tradycyjne – charakteryzują się kątem wyświetlania promienia od 120 do 140° i są przeznaczone do wyznaczania pionów oraz poziomów i kątów w pomieszczeniach o średniej powierzchni,
 • lasery wieloliniowe nazywane też pajączkowymi – emitują do ośmiu wiązek krzyżujących się pod różnym kątem. Stanowią nieocenioną pomoc przy malowaniu złożonych wzorów czy montażu wielu elementów na jednej płaszczyźnie,
 • lasery rotacyjne – emitują promień laserowy, który wyznacza płaszczyznę poziomą oraz dodatkowo pojedynczy punkt nad urządzeniem,
 • lasery wielopłaszczyznowe – najbardziej złożone, wyznaczają kilka płaszczyzn w różnym położeniu.

Wybór lasera krzyżowego do prac remontowo-budowlanych

Lasery krzyżowe różnią się możliwościami, dlatego ich dobór wymaga starannego przeanalizowania potrzeb. Najprostsze i najczęściej wykorzystywane są lasery rotacyjne oraz krzyżowe tradycyjne. Umożliwiają one wyznaczanie podstawowych linii niezbędnych do wykonywania podstawowych prac remontowych czy wykończeniowych

Jeśli firma budowlana podejmuje się bardziej złożonych zadań lub prac remontowych w dużych pomieszczeniach, znacznie lepszym wyborem będzie laser wielopłaszczyznowy lub pajączkowy. Jest on na tyle uniwersalny, że może być pomocny nie tylko przy układaniu płytek, ale też przy montażu zabudowy recepcji okien i drzwi w dużym pomieszczeniu biurowym albo przy montażu skomplikowanych boazerii i okładzin ściennych.

Co oprócz rodzaju uwzględnić, wybierając laser krzyżowy?

Sam rodzaj urządzenia to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Bardzo ważne jest uwzględnienie m.in. tego, w jakich warunkach będzie wykorzystywany sprzęt. Duża odporność na uszkodzenia to parametr, który powinien charakteryzować każdy model, zarówno ten używany w budynkach, jak i na zewnątrz. Jeżeli jednak laser krzyżowy ma służyć poza obiektem, to musi wykazywać się dodatkową wytrzymałością wobec wilgoci czy działania wody na wypadek pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Często nie bez znaczenia jest także producent wyposażenia. Najlepsze firmy na rynku korzystają z innowacyjnych technologii, co sprawia, że ich sprzęt gwarantuje duży zasięg i idealny pomiar, niezależnie od tego, podczas jakich czynności i w jakich warunkach się go używa. Szczególnie profesjonaliści powinni stawiać na rzetelne i sprawdzone firmy.

Postaw na laser do mierzenia poziomu polecany przez specjalistów

Wielu użytkowników ma świadomość tego, co to jest laser krzyżowy i jak działa laser krzyżowy, a pomimo tego może mieć problem z wyborem modelu odpowiadającego swoim potrzebom. Dlatego warto korzystać z poleceń specjalistów i stawiać na sprawdzone urządzenia. Poniżej znajdziesz kilka z nich, które są godne zainteresowania.

 • CROSS X1 - to jeden z najprostszych modelu lasera krzyżowego, który przeznaczony jest dla majsterkowiczów, którzy nie wymagają zaawansowanych technologii. Pomimo tego, zasięg lasera to aż 60 m, co umożliwia wykonanie większości prac remontowo-wykończeniowych w budynku.
 • CROSS 2 - to sprzęt dla profesjonalistów, którzy podczas wykończenia cenią sobie jakość wykonywanych przez siebie prac. Zasięg lasera to aż 80 m. Bardzo często urządzenie to wykorzystuje się przy podwieszanych sufitach.
 • CROSS 3.2 - to jedno z urządzeń dających najwięcej możliwości podczas prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Samopoziomujący laser krzyżowy został wyposażony m.in. w automatyczny kompensator. Plusem jest także opcja jego rozbudowania o specjalny odbiornik do laserów.

Oferta rynkowa w zakresie laserów krzyżowych jest znacznie szersza. Wśród nowoczesnych urządzeń każdy fachowiec czy majsterkowicz znajdzie więc model odpowiadający jego wymaganiom.

Dodaj komentarz