Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Chociaż współczesne budownictwo wciąż jeszcze korzysta ze starych, sprawdzonych metod i narzędzi, coraz częściej stosuje się w nim również nowoczesne technologie. Ich przykładem są urządzenia pomiarowe, które wykorzystują techniki laserowe. Do popularnych przyrządów tego typu zalicza się laser krzyżowy. Jak działa ten przyrząd i gdzie znajduje zastosowanie?

Laser krzyżowy w pomiarach budowlanych

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas prac budowlanych jest mierzenie. Trudno wyobrazić sobie np. idealnie równe ułożenie płytek ściennych bez wcześniejszego wyznaczenia linii poziomej. Jeszcze ważniejsze jest zachowanie pionu podczas stawiania ścian nośnych budynku. Nawet najmniejsze odchylenie mogłoby zaburzać stabilność konstrukcji, prowadząc do katastrofy budowlanej.

W tradycyjnym budownictwie do wyznaczania linii poziomych od dawna stosuje się poziomice wodne. Obecnie są one jednak wypierane przez nowocześniejsze, wygodniejsze w użyciu i bardziej precyzyjne urządzenia laserowe. Obok poziomicy, która wyznacza linie za pomocą widzialnej wiązki światła, w użytku jest też laser krzyżowyJest to urządzenie pomiarowe, które emituje minimum dwie wiązki laserowe przecinające się wzajemnie pod kątem prostym. Stąd też wynika nazwa przyrządu pomiarowego.

Jak działa laser krzyżowy?

Laser krzyżowy służy do mierzenia poziomu, ale nie tylko. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz podczas prac wykończeniowych i remontowych. Emitowane przez niego wiązki krzyżują się, wyznaczając idealnie poziomą i pionową linię. Stanowią one wyznacznik do budowania różnych konstrukcji, ale też do montażu listew, boazerii, kafelków ściennych. Nie jest to jedyna funkcja przyrządu. Za jego pomocą można też wyznaczać kąty proste, tak ważne przy montażu ścianek działowych czy elementów zabudowy.

Laser krzyżowy ma też bardziej prozaiczne zastosowanie. Przydaje się przy pracach dekoratorskich, umożliwiając np. idealnie poziome powieszenie obrazu czy lustra. Stosują go również specjaliści od montażu stolarki otworowej, parapetów, ceramiki sanitarnej, glazurnicy czy specjaliści, którzy układają panele podłogowe.

Rodzaje laserów krzyżowych

Szerokie zastosowanie laserów krzyżowych wynika z ich różnorodności. Podobnie jak większość innych mierników i przyrządów, również można je spotkać zarówno w najprostszej wersji, jak i w formie bardziej zaawansowanej. Model podstawowy jest praktycznym wyposażeniem rzemieślnika, który np. usługowo układa kafelki. Natomiast profesjonalna i wszechstronna ekipa budowlana z pewnością skorzysta z bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Wyróżnia się kilka typów laserów krzyżowych. Są to: 

  • lasery krzyżowe tradycyjne – charakteryzują się kątem wyświetlania promienia od 120 do 140° i są przeznaczone do wyznaczania pionów oraz poziomów i kątów w pomieszczeniach o średniej powierzchni,
  • lasery wieloliniowe nazywane też pajączkowymi – emitują do ośmiu wiązek krzyżujących się pod różnym kątem. Stanowią nieocenioną pomoc przy malowaniu złożonych wzorów czy montażu wielu elementów na jednej płaszczyźnie,
  • lasery rotacyjne – emitują promień laserowy, który wyznacza płaszczyznę poziomą oraz dodatkowo pojedynczy punkt nad urządzeniem,
  • lasery wielopłaszczyznowe – najbardziej złożone, wyznaczają kilka płaszczyzn w różnym położeniu.

Wybór lasera krzyżowego do prac remontowo-budowlanych

Lasery krzyżowe różnią się możliwościami, dlatego ich dobór wymaga starannego przeanalizowania potrzeb. Najprostsze i najczęściej wykorzystywane są lasery rotacyjne oraz krzyżowe tradycyjne. Umożliwiają one wyznaczanie podstawowych linii niezbędnych do wykonywania podstawowych prac remontowych czy wykończeniowych. 

Jeśli firma budowlana podejmuje się bardziej złożonych zadań lub prac remontowych w dużych pomieszczeniach, znacznie lepszym wyborem będzie laser wielopłaszczyznowy lub pajączkowy. Jest on na tyle uniwersalny, że może być pomocny nie tylko przy układaniu płytek, ale też przy montażu zabudowy recepcji okien i drzwi w dużym pomieszczeniu biurowym albo przy montażu skomplikowanych boazerii i okładzin ściennych.

Dodaj komentarz