Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Do czego właściwie służy statyw z kolumną? Dlaczego zaleca się jego stosowanie z laserami? Czemu zwykły statyw z płaska głowicą ogranicza funkcjonalność lasera?

Wysuwana kolumna statywu służy do ustawiania instrumentu dokładnie na żądanej wysokości. Statywy różnią się między sobą blokadą, długością kolumny, czy konstrukcją mechanizmu ustalającego wysokość, ale zasada działania pozostaje wciąż taka sama. Najpierw należy ustawić  wysokość statywu zgrubnie a następnie korbką ustawić ją dokładnie.

 


Mechanizm korbowy pozwala ustawić wysokość statywu praktycznie z dokładnością do dziesiątych części milimetra (!).

 

Jak wykorzystać w praktyce statyw z kolumną?

Niwelacja terenu: 

Rozkładamy łatę do lasera na taka długość jak nam wygodnie i stawiamy ja przed laserem ustawionym na statywie:

Za pomocą korbki ustawiamy laser na takiej wysokości aby jego promień wskazywał dokładnie „0” na łacie. W ten sposób wyznaczamy „wysokość punktu zero” lub „wysokość punktu odniesienia”.

W tym momencie możemy rozpocząć pomiar. Zauważcie proszę, że bez statywu z kolumną ustawienie lasera dokładnie na wysokości punktu zero jest właściwie niemożliwe. Na temat samego pomiaru wysokości i niwelacji terenu przy pomocy lasera rotacyjnego napiszemy niedługo oddzielny artykuł.

 

Wewnątrz budynku – gniazdka i kontakty na jednej wysokości.

Najpierw należy zaznaczyć wysokość na której mają znajdować się gniazdka. Akurat w przykładzie poniżej została namalowana kreska markerem na ścianie:

Następnie należy ustawić laser na statywie (w miejscu gdzie nikt go nie potrąci) i za pomocą korbki ustawić wysokość lasera tak, aby jego wiązka przechodziła przez punkt zaznaczony na ścianie:

Następnie w wybranych miejscach, na na wysokości wyznaczonej przez laser umieszczamy gniazdka:

A efekt końcowy wygląda tak:

Podsumowanie:

Statyw z kolumną jest niezbędny do pracy z laserem. Bez niego dokładne ustawienie wysokości urządzenia jest praktycznie niemożliwe. Użytkownicy często, żeby trochę zaoszczędzić kupują do lasera zwykły statyw z płaską głowicą. Niestety, w ten sposób rezygnują z większości funkcji i zastosowań  które oferuje ich urządzenie. Statyw z płaską głowicą stosujemy do niwelatora, a z laserem zawsze używamy statywu z kolumną.

O różnicach pomiędzy poszczególnymi modelami statywów z kolumną jeszcze będziemy pisać. Sprawdźcie, również pomocny artykuł: Statywy - jak dobrać do swoich potrzeb? Cz.1

Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach :-)

Dodaj komentarz