Mapa

Kontakt

LAMIGO

Mała 5
66-400 Gorzów Wlkp
POLAND

Telephone: +48 95 711 71 91
+48 95 711 71 92
+48 95 711 71 93

Fax:

+48 95 711 71 95
Email:

sales@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000

 

  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
jakie okulary ochronne do lasera Stosowanie wszystkich urządzeń pomiarowych wykorzystujących wiązki laserowe wymaga zachowania szczególnej ostrożności, a niejednokrotnie również dodatkowego zabezpieczenia. Dotyczy to wszystkich typów laserów, niezależnie od ich mocy. Dlaczego jest tak ważne? Ponieważ wiązka światła lasera zostaje skupiona w danym punkcie, a to powoduje że energia cieplna jest koncentrowania właśnie w tym niewielkim obszarze. Dlatego nawet przy laserach o niskiej mocy, ale skierowanych przypadkowo na oczy, o co nietrudno w przypadku prac budowlanych, można uszkodzić rogówkę i siatkówkę oka. Jak zatem dobrać okulary ochronne i czy to jest jedyny rodzaj okularów dostępnych do laserów budowlanych?

Lasery budowlane - rodzaje i wykorzystanie

Lasery budowlane są bogatą grupą nowoczesnych urządzeń, które znajdują zastosowanie przy wielu pracach. Są szczególnie przydatne tak, gdzie precyzyjne wyznaczenie pionu czy poziomu stanowi warunek niezawodnego funkcjonowania instalacji czy gwarantuje stabilność konstrukcji. Do takich obszarów zaliczają się prace stolarskie, glazurnicze, murarskie, kanalizacyjne czy instalacyjne. Lasery są też przydatne w ogrodnictwie i brukarstwie oraz przy montażu różnych konstrukcji (np. podwieszanych sufitów czy boazerii). Zaopatrzenie w odpowiednie urządzenie, a także w okulary do pracy z laserem stanowi ważny element przygotowania stanowiska pracy na placu budowy czy przy remoncie.

Przodujący producenci laserów budowlanych i geodezyjnych dostarczają użytkownikom szereg rozwiązań, wielopoziomowo wspierających prace budowlane na niemal każdym ich etapie, aż po samo wykańczanie wnętrz. Do najbardziej popularnych urządzeń tego typu zaliczyć można:

  • lasery liniowe - urządzenia emitujące najczęściej jedną wiązkę światła (lub więcej, jak w przypadku laserów krzyżowych), ułatwiające pomiary oraz precyzyjne wyznaczanie poziomów i pionów
  • lasery rotacyjne - bardziej zaawansowane przyrządy, umożliwiające wykonywanie prac na dużych powierzchniach z wyznaczaniem nie tylko linii prostych, ale i różnic w wysokościach.

Okulary wzmacniające widoczność wiązki lasera budowlanego

Najczęściej w zestawach z laserami budowlanymi znaleźć można także okulary dostosowane do koloru wiązki emitowanego światła. Najbardziej popularne lasery budowlane są wyposażone w czerwoną wiązkę, ale z kolei lepszą widoczność wiązki gwarantują bardziej zaawansowane lasery zielone, chociaż są zazwyczaj droższe i mniej odporne na ujemne temperatury (klasy laserów znajdziesz w innym artykule). Dlatego też dostarczane okulary do pracy z laserem są odpowiednio koloru czerwonego i zielonego, przez co wzmacniają widoczność wiązek, nawet przy dalszych odległościach.

WAŻNE! Są to okulary wyłącznie celem wzmocnienia widoczności wiązki i nie chronią wzroku przed bezpośrednim działaniem lasera na oczy.


Czy laser budowlany wymaga okularów - kwestie bezpieczeństwa

Na każdym stanowisku pracy niezbędne jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa. Jest to obowiązek pracodawcy wynikający z Kodeksu pracy i przepisów BHP. Jednym ze sposobów ochrony przed szkodliwymi czynnikami jest stosowanie środków ochrony osobistej. W przypadku pracy z urządzeniami optycznymi są to środki ochrony wzroku. Stanowi to odpowiedź na pytanie tytułowe: czy laser budowlany wymaga okularów. Są one niezbędne nie tylko dlatego, że tak stanowią przepisy i normy, ale wynika też ze zdrowego rozsądku. Wie o tym każdy, kto zna zasadę działania lasera i wie, jakie szkody może spowodować skupiona wiązka światła. Prostym eksperymentem w tej dziedzinie jest przepuszczenie promieni słonecznych przez lupę. Efektem będzie zainicjowanie ognia, który powstanie na skutek skumulowania się ciepła. Okulary do pracy z laserem skutecznie ochronią przed działaniem wiązki światła.


Odpowiednie okulary do lasera niebieskiego czy czerwonego są też niezbędne ze względu na warunki, w jakich to urządzenie jest stosowane. Prace budowlane, zwłaszcza te bardziej złożone i zaawansowane powodują, że na terenie budowy znajduje się dużo osób. Wprawdzie od robotników wymaga się ostrożności w użytkowaniu laserów, to jednak zawsze może dojść do nieumyślnego i przypadkowego skierowania wiązki na oczy innej osoby, a nawet własne. Jak bardzo szkodliwy może być laser w oddziaływaniu na tkanki i organizm człowieka, określają
klasy bezpieczeństwa laserów, wyznaczone zgodnie z normami europejskimi EN 60825. Dlatego też w zależności od klasy bezpieczeństwa urządzenia zaleca się stosowanie odpowiednich okularów z filtrem optycznym, chroniącym oczy.

Poza wymienioną już normą istnieje też kilka innych regulujących zasady stosowania środków bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniami laserowymi. Normy unijne wskazujące, jakie okulary ochronne do lasera powinny być zastosowane w konkretnych przypadkach oraz czy laser budowlany wymaga okularów w ogóle to również:

  • EN 12254 – Ekrany dla laserowych stanowisk roboczych — Wymagania bezpieczeństwa i badania 
  • EN 207 – Ochrona indywidualna oczu — Filtry i ochrony oczu chroniące przed promieniowaniem laserowym (ochrony oczu przed laserem),

EN 208 – Ochrona indywidualna oczu — Środki ochrony oczu do prac przy justowaniu laserów i układów laserowych (środki ochrony oczu do justowania laserów)


Jakie okulary ochronne wybrać do laserów?

Praca z laserem budowlanym wymaga od pracownika zapoznania się z zasadą jego działania i obsługi oraz z przepisami BHP, obowiązującymi podczas używania przyrządu. Dlatego każdy użytkownik urządzenia powinien wiedzieć nie tylko to, że ma obowiązek zakładać okulary do pracy z laserem. Ponieważ urządzenia te różnią się między sobą, ich szkodliwe oddziaływanie na wzrok też może być różne. Dlatego tak ważne jest, aby pracownik wiedział też, jakie okulary ochronne do lasera musi wybrać.

Filtry optyczne (o danej gęstości optycznej) stosowane w okularach ochronnych do laserów mają na celu obniżyć transmisję światła laserowego, znacząco ograniczając lub całkowicie tłumiąc ilość promieniowania, które jest w stanie dotrzeć do oka. Dlatego też przy wyborze odpowiednich okularów ochronnych do stosowania przy użytkowaniu laserów budowlanych, należy wziąć pod uwagę takie czynniki dotyczące lasera, jak:

  • rodzaj;
  • tryb jego pracy;
  • klasa bezpieczeństwa urządzenia;
  • moc optyczną urządzenia;
  • długość emitowanej fali;
  • parametry wiązki;
  • a także zakładany czas ekspozycji na promieniowanie.

Jakie okulary ochronne do lasera? Warto zwrócić uwagę na fakt czy zarówno lasery budowlane, jak i okulary ochronne posiadają oznakowanie CE, wskazujące na zgodność z regulacjami unijnymi, czy inne certyfikaty jakościowe. Warto podkreślić, że produkty spoza Unii Europejskiej, nawet te z USA, mogą charakteryzować się innymi normami bezpieczeństwa.

Przykładowe parametry okularów do lasera

Dobór okularów do pracy z konkretnym laserem wymaga przede wszystkim zapoznania się z danymi technicznymi urządzenia. Są one umieszczane na tabliczce znamionowej i właśnie od niej należy zacząć przygotowanie do obsługi. Wybierając okulary do lasera niebieskiego czy czerwonego, warto też sprawdzić czy zostały one wykonane przez akredytowane laboratorium. Produkt musi też mieć trwale naniesione oznaczenie stopni ochrony „L” oraz wspomniany już certyfikat zewnętrznej jednostki notyfikowanej.

Jeśli chodzi o parametry filtra optycznego, to obowiązuje prosta zasada: im większa gęstość optyczna, tym skuteczniejsze tłumienie wiązki światła. Przykładowo dla filtrów o gęstości 0 transmisja wiązki wynosi 100%, a współczynnik tłumienia to 0. Filtry o gęstości 2 umożliwiają transmisję 1% wiązki, a ich współczynnik tłumienia wynosi 1/100. Natomiast przy gęstości optycznej 10 transmisja wynosi 0,00000001%, a współczynnik tłumienia – 1/10000000000.