Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
lasery budowlane do poziomowania Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane są w wielu branżach, w tym również w geodezji oraz budownictwie. Korzystanie z nich cieszy się dużą popularnością, a wynika to głównie z tego, że znacząco ułatwiają one wykonywanie wielu zadań. Przede wszystkim usprawniają prowadzenie różnego rodzaju pomiarów oraz przyspieszają prace budowlane. Dowiedz się, jakie innowacyjne rozwiązania stosuje się w tych branżach budowlanej i geodezyjnej.

 

Nowoczesne technologie w geodezji – co trzeba o nich wiedzieć?

Tradycyjne metody pomiarowe dotychczas stosowane w geodezji zostały zastąpione przez innowacyjne rozwiązania. Sprzęt wykorzystywany przez specjalistów znacząco różni się od tego, który był używany jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś wiele urządzeń do wykonywania pomiarów korzysta z technologii satelitarnej.

Do najczęściej stosowanych narzędzi wyposażonych w innowacyjne funkcjonalności trzeba zaliczyć:

  • dalmierze laserowe – pomiary wykonywane z ich pomocą są bezproblemowe, a zarazem bardzo precyzyjne,
  • lasery liniowe– niezbędne do wyznaczenia pionowych oraz poziomych linii odniesienia,
  • niwelatory laserowe – przeznaczone do precyzyjnego wyznaczania różnic wysokości wewnątrz budynków, a także poza nimi,
  • odbiorniki do laserów – dodatkowe akcesoria niezbędne do przechwytywania sygnału wysyłanego przez lasery pomiarowe.

Są to urządzenia łatwe w obsłudze, co wpływa na ich popularność. Dzięki swojej funkcjonalności oraz możliwościom, znacząco ułatwiają pracę geodetów. Wpływają także na sprawne wykonywanie różnego rodzaju robót budowlanych.

Nowoczesne technologie w geodezji – korzyści dla branży budowlanej

Prace budowlane są poprzedzane różnego rodzaju pomiarami wykonywanymi przez geodetów. Ich działania są więc nierozerwalnie połączone z branżą budownictwa. To, jak zostaną przeprowadzone wyliczenia, wpływa bowiem na przebieg prac ziemnych. Tylko ścisła współpraca geodetów z firmą budowlaną daje gwarancję, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem. 

Korzystanie z nowoczesnych urządzeń pomiarowych daje pewność, że są one niezawodne. Ich stosowanie ogranicza więc ryzyko błędu. Pomiary wykonywane przy ich użyciu są też precyzyjne. Ma to duże znaczenie przede wszystkim podczas wytyczania granic działki czy planowania przebiegu instalacji oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów budynku. Wpływa to nie tylko na jakość wykonania nieruchomości, ale i na jej trwałość. 

Zastosowanie nowoczesnych technologii przede wszystkim umożliwia przyspieszenie wszystkich prac, zarówno w geodezji, jak i w branży budowlanej. Pomiary można wykonywać sprawniej i dokładniej. Ekipy budowlane mogą więc realizować kolejne etapy inwestycji bez marnowania cennego czasu. 

Nowoczesne urządzenia geodezyjne, takie jak lasery liniowe czy niwelatory, są stosowane także przez pracowników branży budowlanej do wykonywania pomiarów wewnątrz budynków. Zastępują one tradycyjny i bardzo często zawodny sprzęt. Dzięki temu wszystkie prace budowlane oraz wykończeniowe są o wiele bardziej precyzyjne. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o nowoczesnej geodezji?

W nowoczesnej geodezji coraz częściej wykorzystuje się także fotogrametrię. Pozwala ona pozyskiwać dane dotyczące konkretnych obszarów ze zdjęć. Mogą to być fotografie wykonywane przez satelity, jak również samoloty czy drony. Na ich podstawie geodeci opracowują mapy oraz różnego rodzaju projekty. Metoda ta sprawdza się głównie w przypadku dużych powierzchni.

Wszystkie nowoczesne technologie stosowane podczas pomiarów wpływają na znaczące skrócenie czasu niezbędnego na uzyskanie potrzebnych danych. Ścisła współpraca geodetów i ekip budowlanych pozwala więc przyspieszyć prace związane ze wznoszeniem budynków oraz innych obiektów, takich jak np. drogi. Rozwój technologii wpływa korzystnie na obie branże. Warto więc sięgać po innowacyjne rozwiązania, które znacząco ułatwiają pracę.   

Dodaj komentarz