Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
jak obsługiwać tachimetr Tachimetry to narzędzia wykorzystywane głównie przez geodetów do pomiaru kątów i odległości. Jest to podstawowe wyposażenie, które znajduje zastosowanie w terenie. Nowoczesne modele urządzeń pozwalają nie tylko na przechowywanie w nich danych, ale także wykonywanie różnego rodzaju obliczeń. Odkryj, gdzie znajduje zastosowanie ten sprzęt i jak w praktyce wygląda obsługa tachimetra.

Do jakich prac wykorzystuje się tachimetr?

Tachimetr jest specjalistycznym narzędziem wykorzystywanych przez osoby, które potrzebują dokładnych pomiarów w wybranym przez siebie zakresie. Tego typu wyposażenie znajduje zastosowanie w różnych profesjach. Sprzęt ten obecnie wykorzystują m.in.:

 • geodeci - do pomiaru odległości i kątów na powierzchni ziemi,
 • budowniczy - do pomiaru odległości i wysokości na budowie,
 • kartografowie - do tworzenia map i modeli 3D,
 • inżynierzy - do mierzenia odległości, kątów i wysokości,
 • geolodzy - do wyznaczania odległości i kątów w terenie.

Czy obsługa tachimetra wymaga doświadczenia?

Zastanawiasz się, czy osoba bez odpowiedniego doświadczenia będzie w stanie korzystać z tego typu urządzenia? Obsługa tachimetra wymaga treningu, aby uzyskać dokładne wyniki pomiarów. Tachimetr jest bardzo dokładnym narzędziem, ale potrzeba odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby go poprawnie używać. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia ze sprzętem, mogą mieć trudności z uzyskaniem precyzyjnych wyników. Jak obsługiwać tachimetr w przypadku braku wiedzy? Zadanie to nie jest niemożliwe, ale wymaga dodatkowego wsparcia. Zaleca się, aby osoby, które pierwszy raz korzystają z tachimetru, odbyły szkolenie lub poprosiły o pomoc doświadczonego użytkownika. W ten sposób nauczą się poprawnej techniki wykonywania pomiarów.

Tachimetr - jak obsługiwać narzędzie?

Jak obsługiwać tachimetr, aby mieć pewność, że otrzymane wyniki będą prawidłowe? Konieczne jest stosowanie się do kilku wskazówek.Przede wszystkim należy właściwie przygotować tachimetr. Jak obsługiwać urządzenie w prawidłowy sposób? Warto sprawdzić, czy ma naładowany akumulator. Ponadto należy zadbać o jego czystość i sprawdzenie, czy wszystkie ruchome elementy są w nienagannym stanie. Drugim krokiem jest ustawienie celownika. Ten powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od punktu pomiarowego. Następnie ustawia się zakres pomiarowy, dzięki czemu uzyskuje się dokładny wynik. 

Po wstępnych ustawieniach można włączyć urządzenie. W tym momencie następuje jego automatyczna kalibracja. Ważnym aspektem pracy z tachimetrem jest stosowanie specjalnych okularów, które chronią przed promieniowaniem lasera. Dokonywanie pomiaru odbywa się poprzez ustawienie urządzenia i wciśnięcie przycisku. Żeby uzyskać właściwy wynik, warto kilkukrotnie wykonać pomiar i zapisać ich wyniki dla późniejszego porównania.

Warto pamiętać, aby regularnie konserwować tachimetr. Dzięki temu można utrzymać urządzenie w dobrym stanie i korzystać z niego latami. W przypadku wątpliwości lub problemów z obsługą sprzętu zaleca się skonsultowanie się z producentem.

Na co zwrócić uwagę, wykorzystując tachimetr?

Korzystając z urządzenia, jakim jest tachimetr, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejszym z nich jest dokładność pomiarów. Ta w dużej mierze zależy od właściwego ustawienia oraz kalibracji sprzętu. W celu uzyskania rzeczywistych wyników należy również zadbać o widoczność lasera na punkcie pomiaru. Przy użyciu tachimetru nie należy zapominać o ustawieniu celownika, który powinien mieć odpowiednią odległość od wyznaczonego punktu pomiarowego. Należy również mieć na uwadze, że warunki pogodowe, takie jak mocne nasłonecznienie, intensywny wiatr czy deszcz, mogą realnie wpływać na otrzymywane wyniki. Dlatego jeden pomiar często wykonuje się kilkakrotnie, aby mieć pewność, że jego wartość jest prawidłowa.

Z naszego bloga dowiesz się również, co to jest tachimetr.

Dodaj komentarz