Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
płyn w poziomicy Poziomica to urządzenie, które ma powszechne zastosowanie. Wykorzystuje się go do wyznaczania poziomu płaszczyzn przede wszystkim podczas prac budowlanych oraz remontowych. Wyróżnia się kilka rodzajów poziomic, które różnią się od siebie budową, a także typem elementu wskazującego. Dowiedz się nieco więcej na ten temat.

W jaki sposób działa poziomica?

Poziomica wykorzystuje zjawisko przyciągania ziemskiego, które pozwala na określenie stopnia płaskości mierzonego elementu. Wynik pomiaru można odczytać za pomocą zastosowanego w niej czynnika. Zastanawiałeś się, jaki płyn w poziomicy jest używany? Najczęściej stosuje się w tym celu:

 • ciecz (alkohol lub eter) z dodatkiem fluoryzującego barwnika,
 • wodę (w przypadku poziomic wężowych).

Odczytanie wyniku pomiaru jest możliwe dzięki pęcherzykowi powietrza, który jest zamknięty razem z cieczą w libelli rurkowej. Zmiana położenia poziomicy sprawia, że porusza się on w konkretnym kierunku. Gdy powierzchnia, na której narzędzie jest ustawione, ma idealny poziom, to pęcherzyk znajduje się dokładnie na środku libelli. 

Najpopularniejsze rodzaje poziomic

Jeśli już wiesz, jaki jest płyn w poziomicy oraz w jaki sposób można dokonać za jej pomocą pomiaru, to dowiedz się także, jakie najpopularniejsze rodzaje tych narzędzi znajdziesz na rynku. Biorąc pod uwagę ich budowę oraz zastosowany element wskazujący, wyróżnia się:

 • poziomice libellowe – wyposażone we wspomnianą ampułkę, czyli libellę wypełnioną cieczą oraz pęcherzykiem powietrza,
 • poziomice wężykowe – pracujące na zasadzie naczyń połączonych, złożone z dwóch rurek pionowych z podziałką i elastycznego przewodu wypełnionego wodą,
 • poziomice laserowe – bazują na działaniu wiązki laserowej i są w stanie wskazywać także inne płaszczyzny, linie oraz kąty.

Na rynku można także znaleźć specjalistyczne poziomice, które sprawdzają się podczas konkretnych robót budowlanych czy remontowych. Modele z libellą obrotową pozwalają na precyzyjne odmierzenie kąta od 0 do 90°. Stosuje się je głównie przy budowie konstrukcji dachowych oraz układaniu kanalizacji. 

Poziomice magnetyczne sprawdzają się podczas prac z elementami wykonanymi z metalu. Najbardziej precyzyjne, ale też najdroższe, są wersje cyfrowe. Najczęściej stosuje się je podczas wykonywania prac wykończeniowych, gdy dokładność ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu. 

Zastosowanie poziomic

Bez względu na to, jaki płyn jest w poziomicy oraz w jaki sposób jest ona zbudowana, jest to uniwersalne narzędzie, które ma powszechne zastosowanie. Przede wszystkim jest wykorzystywana do wspomnianych już prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych. Umożliwia wyznaczenie płaszczyzn takich powierzchni jak ściany, sufity czy podłogi. Dla zwiększenia komfortu pracy warto postawić na modele wyposażone w więcej niż jedną libellę. W naszej ofercie znajdziesz poziomice o dokładności wynoszącej 0,5 mm/m z ampułkami umieszczonymi w pionie oraz w poziomie. 

Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę nie tylko na zastosowany w nim element pomiarowy, ale także na materiał, z którego został on zrobiony. Zdecydowanie najlepiej sięgać po modele wykonane z trwałego i wytrzymałego aluminium, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że poziomice dostępne są w wielu różnych długościach, można wybrać taką, która doskonale sprawdzi się podczas prowadzenia konkretnych prac.

Poziomica to bez wątpienia urządzenie niezastąpione na każdej budowie, a także w gospodarstwie domowym. Może się przydać przy wielu czynnościach, takich jak wieszanie obrazów na ścianach czy ustawianie mebli. Postaw na wytrzymały i niezawodny model, który posłuży Ci przez długi czas.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak używać poziomicy laserowej.

Dodaj komentarz