Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
kalubracja wilgotnościomierza Wilgotnościomierz, czyli higrometr, to urządzenie wykorzystywane do określania poziomu wody w konkretnym materiale lub w powietrzu. Aby otrzymane wyniki były wiarygodne, sprzęt ten musi zostać odpowiednio skalibrowany. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, przeprowadzając kalibrację nowego wilgotnościomierza.

Jak działa wilgotnościomierz?

Zanim dowiesz się, jak skalibrować wilgotnościomierz, sprawdź, jak działa to urządzenie oraz w jakich sytuacjach może Ci się przydać. 

Higrometr jest wyposażony w specjalne czujniki, które monitorują poziom wilgotności powietrza oraz materiałów budowlanych, takich jak drewno czy beton. Wyniki pomiaru wyrażane są w procentach wyświetlanych na ekranie. Działanie wilgotnościomierza jest oparte na zmianie właściwości badanej substancji pod wpływem działania wody. 

Stosowanie higrometrów ma ogromne znaczenie w wielu branżach, w tym także w budownictwie. Dzięki nim można określić m.in. czy konkretny materiał jest gotowy do użytku. Ma to wpływ na trwałość efektów przeprowadzanych prac budowlanych i remontowych.

Dlaczego prawidłowa kalibracja higrometru jest tak ważna?

Prawidłowa kalibracja wilgotnościomierza zapewnia mu właściwe działanie, a więc przeprowadzanie wiarygodnych pomiarów. Jeśli urządzenie będzie wskazywało błędne dane, może to przysporzyć wielu problemów oraz narazić na duże straty. Warto więc zadbać o to, aby po zakupie nowego higrometru przeprowadzić jego kalibrację w odpowiedni sposób.

Musisz pamiętać, aby zrobić to nie tylko po jego zakupie, ale również systematycznie kalibrować wilgotnościomierz w trakcie jego użytkowania. Trudno jednoznacznie określić, jak często powinno się to odbywać. Zależy to bowiem od warunków, w jakich pracuje urządzenie. 

Jeśli nie są one zbyt wymagające, to w zupełności wystarczy robić to raz w roku lub co półtora roku. W przypadku, gdy higrometr jest często używany, a warunki stwarzają ryzyko, że prawidłowe ustawienia ulegną modyfikacji, to warto go kalibrować nawet co sześć miesięcy. 

Ponowne ustawianie prawidłowych parametrów pracy powinno się odbyć także wtedy, gdy podejrzewasz, że urządzenie mogło się rozkalibrować. W takiej sytuacji warto działać niezwłocznie, aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłową pracą urządzenia.

W jaki sposób prawidłowo skalibrować higrometr? 

W przypadku urządzenia, jakim jest wilgotnościomierz, kalibracja może zostać przeprowadzona za pomocą dwóch metod:

 • solnej,
 • z wykorzystaniem mokrej tkaniny.

Zdecydowanie najpopularniejszy jest pierwszy sposób. Aby przeprowadzić kalibrację metodą solną, wykonaj poniższe kroki. 

 1. Napełnij niewielki pojemnik wodą do wysokości około 5 mm.
 2. W szklance przygotuj roztwór, wykorzystując ok. 40 g soli na 100 ml wody. 
 3. Szklankę z roztworem umieść w pojemniku w taki sposób, aby otwór był skierowany w dół, a na niej połóż higrometr.
 4. Zamknij szczelnie pojemnik i pozostaw na około 4 godziny.

Podczas kalibracji wilgotnościomierza tym sposobem bardzo ważne jest to, aby zapewnić stałą temperaturę otoczenia. Powinna ona wynosić od 19 do 21°C. Po upływie 4 godzin wyjmij urządzenie z pojemnika i ustaw je w taki sposób, aby wskazywało ono wilgotność na poziomie 75%.

Druga metoda, czyli z wykorzystaniem mokrej tkaniny, nie jest tak dokładna, jak pierwsza, ale jest zdecydowanie szybsza. Wystarczy, że zwilżysz niewielki kawałek materiału, a następnie owiniesz nim urządzenie. Po upływie około godziny wyjmij szybko higrometr i ustaw go na 100% wilgotności. 

Dbając o systematyczną kalibrację swojego wilgotnościomierza, będziesz mieć pewność, że urządzenie zawsze będzie dawało wiarygodne wyniki pomiarów. Sprawdź, jakie higrometry znajdziesz w naszym asortymencie.

Sprawdź również, jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać.

Dodaj komentarz