Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
jaki wilgotnościomierz do betonu Większość prac budowlanych obejmuje wykonywanie wylewek betonowych lub innych czynności związanych z zastosowaniem tego materiału. Mieszanka betonu powstaje po dodaniu wody, dzięki której można uformować masę. Aby osiągnęła ona określoną wytrzymałość i twardość, niezbędne jest jej wysuszenie. Zawartość wilgoci w mieszance nie powinna przekraczać zalecanego poziomu. Do jej pomiaru służy wilgotnościomierz do betonu.

Dlaczego pomiary wilgotności betonu są ważne?

Praca z betonem jest specyficznym procesem, który wymaga nawodnienia przygotowywanej masy, a potem jej wysuszenia. Jest to konieczne po to, aby można było wypełniać mieszanką wszelkie betonu szczeliny np. przy stawianiu ściany z cegieł, a także precyzyjnie ją formować. Co istotne, każdy rodzaj wykonywanej pracy wymaga innego poziomu płynności betonu. Mogą być potrzebne zarówno rzadkie wylewki, które same się poziomują, jak i gęsta pasta umożliwiająca sklejanie bloczków.

Beton osiąga pożądaną wytrzymałość, gdy spełni kilka kluczowych warunków. Zaliczają się do nich: m.in.:

 • skorzystanie z suchej mieszanki o określonym składzie,
 • zastosowanie konkretnych dodatków i wypełniaczy,
 • osiągnięcie pożądanego poziomu wilgotności mieszanki.

Zbyt duża ilość wody – określona w procentach – sprawi, że mur czy wylewka ulegną odkształceniu pod obciążeniem, a cała konstrukcja ulegnie zawaleniu. Odpowiedni wilgotnościomierz do betonu pozwala precyzyjnie określić zawartość wody nie tylko w nowo budowanych konstrukcjach. Jest też niezastąpiony np. podczas suszenia murów po zalaniu czy przy wykonywaniu betonowych iniekcji naprawczych.

Jak działa wilgotnościomierz do betonu?

Pomiary wilgotności materiałów wykonuje się, wykorzystując zjawisko impedancji elektrycznej. Ulega ona zmianie zależnie od tego, jaki procent wilgoci zawiera dany materiał. Badanie przeprowadza się, przepuszczając przez niego prąd. Impuls elektryczny jest emitowany przez miernik, a następnie odbierany przez niego i analizowany. Podstawę do oceny zawartości procentowej wody w betonie stanowi stała wielkość określona dla konkretnego środowiska.

Metody elektryczne niestety nie są precyzyjne. Wskazują wynik dotyczący powierzchni materiału, a nie jego struktury. Na jego zafałszowanie mogą wpływać takie czynniki jak: zanieczyszczenia powierzchniowe, rozkład zasolenia czy porowatość betonu. Dlatego do precyzyjnego określenia wilgotności stosuje się specjalne tabele lub krzywe. Sięga się też po metody termowizyjne. Są one jednak drogie i nie pokazują rozkładu zawilgocenia. Natomiast metoda karbidowa wymaga pobierania próbek.

Jaki wilgotnościomierz do betonu sprawdzi się przy pomiarach bezpośrednich?

Do oceny wilgotności materiału bezpośrednio na placu budowy stosuje się wilgotnościomierze do betonu. Urządzenia tego typu dzielą się na trzy grupy zależnie od tego, w jaki sposób wykonują pomiar. Są to:

 • wilgotnościomierze igłowe,
 • wilgotnościomierze bezigłowe,
 • wilgotnościomierze mieszane (igłowe/bezigłowe).

Wybór wilgotnościomierza jest uzależniony od tego, w jakich warunkach jest przeprowadzane badanie. Modele igłowe są wyposażone w dwa sworznie. Należy je umieścić w strukturze materiału. Pomiar oporu elektrycznego odbywa się pomiędzy końcówkami sworzni, na określonej głębokości. W praktyce uznaje się tę metodę za inwazyjną, dlatego nie zawsze można z niej skorzystać.

Mniej drastycznym działaniem wykazuje się wilgotnościomierz bezigłowy. Jest on wyposażony w kulkę, którą przykłada się do powierzchni materiału. Pomiar następuje na głębokości około 2 cm pod powierzchnią.

Najlepsze, bo uniwersalne mierniki umożliwiają zarówno wykonanie pomiaru w strukturze betonu, jak i na jego powierzchni. Urządzenia tego typu dostępne w ofercie Lamigo mogą też być wykorzystywane do pomiarów wilgotności drewna. Przed ich użyciem w tym celu konieczne jest jednak ustawienie parametrów dla danego materiału.

Zastanawiając się, jaki wilgotnościomierz do betonu sprawdzi się najlepiej na placu budowy, warto postawić na model uniwersalny. Jest on najbardziej użyteczny, gdyż pozwala na wykonanie pomiaru %MC w celu identyfikacji obszarów problematycznych. Jednocześnie umożliwia dokładne określenie miejsca nagromadzenia wilgoci.

Sprawdź również, jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać.

Dodaj komentarz