Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
planimetr co to jest Wykonywanie pomiarów powierzchni figur geometrycznych jest powszechne. Przeprowadza się je w obszarach, w których sporządza się różne plany architektoniczne, geodezyjne, zagospodarowania przestrzeni itp. Wiedza o wielkości elementów pozwala też racjonalnie planować wykorzystanie materiałów. Obliczanie powierzchni jest szczególnie trudne w przypadku pól o nieregularnym kształcie. Wykonanie tego zadania usprawnia planimetr.

Planimetr – co to jest za przyrząd?

O planimetrze z pewnością słyszało wiele osób, jednak sporadycznie potrafią one opisać ten przyrząd oraz określić, do czego służy. W rzeczywistości jest to urządzenie genialne w swojej prostocie. Przy odrobinie wiedzy i kreatywności można je skonstruować z łyżeczki do herbaty z przyklejoną do niej strzałką, szpilki oraz kartki z wyrysowaną skalą. Oczywiście profesjonalne planimetry są znacznie bardziej skomplikowane i gwarantują dokładniejsze pomiary, ale działają na podobnej zasadzie.

Zadaniem planimetru jest obliczenie powierzchni obszaru na płaszczyźnie. W przypadku regularnych kształtów geometrycznych można do tego celu zastosować proste wzory, znane już uczniom szkoły podstawowej czy średniej. W przypadku plam o nieregularnych kształtach, takich jak np. zarys województwa na mapie, obliczanie powierzchni trwałoby bardzo długo. Do jego przeprowadzenia stosuje się bowiem twierdzenie brytyjskiego matematyka George'a Greena, wykorzystujące między innymi całki krzywoliniowe.

Nietrudno sobie wyobrazić, że obliczenie pola powierzchni województwa tą metodą trwałoby bardzo długo i byłoby mało funkcjonalne. Właśnie to zadanie w sposób mechaniczny wykonuje planimetr. Co to jest za przyrząd i jakie stwarza możliwości?

Geneza planimetru - jak ewoluowało to narzędzie?

Początki tego urządzenia sięgają XIX wieku, a jego ewolucja od tego czasu była związana z nieustającym dążeniem do większej precyzji i efektywności w pomiarach terenowych. 

Pierwsze próby stworzenia planimetru sięgają początku XIX wieku, a jednym z pierwszych urządzeń tego typu był planimetr mechaniczny wynaleziony przez Johanna Martina Hermanna w 1814 roku. Jednak to Juliusz Kolberg, polski wynalazca, około 1820 roku stworzył pierwszy praktyczny model planimetru, który był zdolny do dokładnego mierzenia powierzchni obszarów na mapach. Pierwotne modele miały swoje ograniczenia, a ich precyzja nie zawsze była wystarczająca dla bardziej zaawansowanych zastosowań.

Jednym z kluczowych momentów w historii planimetru był rok 1854, kiedy to Jacob Amsler, szwajcarski wynalazca, opatentował pierwszy planimetr biegunowy. Ten nowoczesny model narzędzia mechanicznego, wyposażony był w bardziej skomplikowany mechanizm, który umożliwił dokładniejsze i bardziej wszechstronne pomiary powierzchni. Projekt składał się z ramienia słupowego lub pręta, który na jednym końcu miał obciążnik, oraz ramienia śledzącego ze znacznikiem, które operator prowadził wokół konturu danego obszaru. Obydwa ramiona spoczywały na wózku, który poruszał się wraz z ruchem ramienia znacznika.

Wraz z postępem technologicznym w XIX i XX wieku, planimetry ewoluowały, aby sprostać rosnącym wymaganiom w dziedzinie pomiarów terenowych. Wprowadzenie nowych materiałów i technik produkcji pozwoliło na stworzenie bardziej precyzyjnych i wydajnych urządzeń, którymi możemy cieszyć się w dzisiejszych czasach.

Do czego służy planimter?

Zadaniem planimetru jest obliczenie powierzchni obszaru na płaszczyźnie. W przypadku regularnych kształtów geometrycznych można do tego celu zastosować proste wzory, znane już uczniom szkoły podstawowej czy średniej. W przypadku plam o nieregularnych kształtach, takich jak np. zarys województwa na mapie, obliczanie powierzchni trwałoby bardzo długo. Do jego przeprowadzenia stosuje się bowiem twierdzenie brytyjskiego matematyka George'a Greena, wykorzystujące między innymi całki krzywoliniowe.

Nietrudno sobie wyobrazić, że obliczenie pola powierzchni województwa tą metodą trwałoby bardzo długo i byłoby mało funkcjonalne. Właśnie to zadanie w sposób mechaniczny wykonuje planimetr. Co to jest za przyrząd i jakie stwarza możliwości?

Jak działa planimetr?

Konstrukcja planimetru składa się z dwóch ramion (biegunowego i wodzącego) połączonych ze sobą zawiasem, przy czym sposób tego połączenia pozwala na wzajemne ustawianie obu końców w dowolnej pozycji. Na jednym końcu znajduje się szpilka umożliwiająca umocowanie ramienia na stałe do podłoża. Drugi koniec jest wyposażony w kółko całkujące, którym przesuwa się wzdłuż zewnętrznych krawędzi mierzonego pola. Elementem uzupełniającym jest specjalny mechaniczny miernik, na którym wskazanie zmienia się wraz z przesuwaniem szkiełka, w które jest wyposażony planimetr. Jak używać tego przyrządu?

Korzystanie z planimetru jest proste. Należy:

 • jeden koniec ze szpilką zakotwiczyć w dowolnym miejscu arkusza papieru z narysowanym polem,
 • na skali pomiarowej ustawić wskaźnik na zero,
 • na krawędzi mierzonego pola zaznaczyć początkowy x,
 • szkiełkiem obrysować krawędzie mierzonego pola (od x do x),
 • odczytać wynik z miernika.

Wykonywanie pomiarów wymaga jeszcze umiejętności interpretowania ustawień skali, w jaką jest wyposażony planimetr. Jak odczytać wynik pomiaru? Odczytu dokonuje się z tarczy poziomej, bębna oraz noniusza. Konieczne jest też wyznaczenie stałej planimetru przez wykonanie pomiaru figury o znanej powierzchni. Następnie dokonuje się obliczenia powierzchni za pomocą specjalnego wzoru.

Metoda ręcznego liczenia dotyczy jedynie prostych planimetrów mechanicznych. Obecnie firmy takie jak Lamigo oferują te mierniki w wersji elektronicznej, które same wykonują obliczenia i wyświetlają wynik na wyświetlaczu.

Gdzie i jak używać planimetru?

Planimetr jest przyrządem pomiarowym znanym od dawna, jednak jego możliwości są ograniczone. Dlatego też znajduje zastosowanie wyłącznie w pracowniach projektowych, geodezyjnych i innych miejscach, w których korzysta się z planów. Planimetr może mierzyć tylko niewielkie powierzchnie, dlatego nie sprawdzi się w terenie. Jego zastosowanie polega głównie na pomiarach elementów w skali, a następnie przeliczaniu ich wielkości na rzeczywiste wymiary.

Jednym z przykładów zastosowań planimetru jest mierzenie powierzchni uszkodzeń na płaszczyznach. Jest on też powszechny w geodezji, kartografii i innych dziedzinach wymagających określania powierzchni elementów terenu.

Planimetry cyfrowe i mechaniczne - jakie są najważniejsze różnice?

Istnieją dwie główne kategorie planimetrów: mechaniczne i cyfrowe. Chociaż oba służą w tym samym celu, różnią się w niektórych istotnych aspektach. O co dokładnie chodzi?

Planimetry mechaniczne, będące klasyką w dziedzinie pomiarów terenowych, wykorzystują złożony mechanizm do wyznaczania powierzchni obszarów na mapach. Operują one na zasadzie przenoszenia punktu pomiarowego wokół konturu obszaru, dzięki czemu możliwe jest dokładne określenie jego powierzchni. Chociaż są niezawodne i precyzyjne, wymagają pewnej wprawy i doświadczenia w obsłudze.

W przeciwieństwie do tego, planimetry cyfrowe, wyposażone w nowoczesną technologię, oferują innowacyjne podejście do pomiarów terenowych. Podobnie jak ich mechaniczne odpowiedniki, pozwalają one na dokładne określenie powierzchni obszarów na mapach, jednak różnią się w sposobie działania oraz funkcjonalności. Główną różnicą między nimi jest fakt, że planimetry cyfrowe posiadają interfejs, który umożliwia szybki i precyzyjny odczyt pomiarów. Dzięki temu proces pomiarowy staje się bardziej intuicyjny i efektywny.

Co więcej, planimetry cyfrowe oferują dodatkowe funkcje, które zwiększają ich wszechstronność i użyteczność. Na przykład, użytkownik może wybrać skalę mapy oraz jednostki miary, co pozwala na uzyskanie bezpośrednich wyników w różnych formatach, takich jak kilometry kwadratowe czy mile kwadratowe. Eliminuje to potrzebę ręcznego przeliczania pomiarów, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces analizy danych. Dodatkowo wiele z nich posiada funkcje automatyzacji, które mogą usprawnić proces pomiarowy i redukować możliwość popełnienia błędów ludzkich. 

Od prostych narzędzi do zaawansowanych urządzeń - nieoceniona rola planimetru

Pomimo wyspecjalizowanego zastosowania, planimetry pozostają nieocenionym narzędziem, które wykracza poza tradycyjne metody ręcznego obliczania powierzchni, oferując dokładność i efektywność niezbędną w profesjonalnych zastosowaniach. Nie można nie docenić znaczącej roli tego narzędzia w rozwoju nauk geodezyjnych, kartograficznych oraz innych dziedzin wymagających precyzyjnych pomiarów powierzchni. Wejdź na naszego bloga po więcej interesujących artykułów. Sprawdź m.in. najnowsze trendy w geodezji!

W naszej ofercie znajdziesz planimetr elektroniczny HA-300.

Dodaj komentarz