Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
planimetr co to jest Wykonywanie pomiarów powierzchni figur geometrycznych jest powszechne. Przeprowadza się je w obszarach, w których sporządza się różne plany architektoniczne, geodezyjne, zagospodarowania przestrzeni itp. Wiedza o wielkości elementów pozwala też racjonalnie planować wykorzystanie materiałów. Obliczanie powierzchni jest szczególnie trudne w przypadku pól o nieregularnym kształcie. Wykonanie tego zadania usprawnia planimetr.

Planimetr – co to jest za przyrząd?

O planimetrze z pewnością słyszało wiele osób, jednak sporadycznie potrafią one opisać ten przyrząd oraz określić, do czego służy. W rzeczywistości jest to urządzenie genialne w swojej prostocie. Przy odrobinie wiedzy i kreatywności można je skonstruować z łyżeczki do herbaty z przyklejoną do niej strzałką, szpilki oraz kartki z wyrysowaną skalą. Oczywiście profesjonalne planimetry są znacznie bardziej skomplikowane i gwarantują dokładniejsze pomiary, ale działają na podobnej zasadzie.

Zadaniem planimetru jest obliczenie powierzchni obszaru na płaszczyźnie. W przypadku regularnych kształtów geometrycznych można do tego celu zastosować proste wzory, znane już uczniom szkoły podstawowej czy średniej. W przypadku plam o nieregularnych kształtach, takich jak np. zarys województwa na mapie, obliczanie powierzchni trwałoby bardzo długo. Do jego przeprowadzenia stosuje się bowiem twierdzenie brytyjskiego matematyka George'a Greena, wykorzystujące między innymi całki krzywoliniowe.

Nietrudno sobie wyobrazić, że obliczenie pola powierzchni województwa tą metodą trwałoby bardzo długo i byłoby mało funkcjonalne. Właśnie to zadanie w sposób mechaniczny wykonuje planimetr. Co to jest za przyrząd i jakie stwarza możliwości?

Jak działa planimetr?

Konstrukcja planimetru składa się z dwóch ramion (biegunowego i wodzącego) połączonych ze sobą zawiasem, przy czym sposób tego połączenia pozwala na wzajemne ustawianie obu końców w dowolnej pozycji. Na jednym końcu znajduje się szpilka umożliwiająca umocowanie ramienia na stałe do podłoża. Drugi koniec jest wyposażony w kółko całkujące, którym przesuwa się wzdłuż zewnętrznych krawędzi mierzonego pola. Elementem uzupełniającym jest specjalny mechaniczny miernik, na którym wskazanie zmienia się wraz z przesuwaniem szkiełka, w które jest wyposażony planimetr. Jak używać tego przyrządu?

Korzystanie z planimetru jest proste. Należy:

 • jeden koniec ze szpilką zakotwiczyć w dowolnym miejscu arkusza papieru z narysowanym polem,
 • na skali pomiarowej ustawić wskaźnik na zero,
 • na krawędzi mierzonego pola zaznaczyć początkowy x,
 • szkiełkiem obrysować krawędzie mierzonego pola (od x do x),
 • odczytać wynik z miernika.

Wykonywanie pomiarów wymaga jeszcze umiejętności interpretowania ustawień skali, w jaką jest wyposażony planimetr. Jak odczytać wynik pomiaru? Odczytu dokonuje się z tarczy poziomej, bębna oraz noniusza. Konieczne jest też wyznaczenie stałej planimetru przez wykonanie pomiaru figury o znanej powierzchni. Następnie dokonuje się obliczenia powierzchni za pomocą specjalnego wzoru.

Metoda ręcznego liczenia dotyczy jedynie prostych planimetrów mechanicznych. Obecnie firmy takie jak Lamigo oferują te mierniki w wersji elektronicznej, które same wykonują obliczenia i wyświetlają wynik na wyświetlaczu.

Gdzie i jak używać planimetru?

Planimetr jest przyrządem pomiarowym znanym od dawna, jednak jego możliwości są ograniczone. Dlatego też znajduje zastosowanie wyłącznie w pracowniach projektowych, geodezyjnych i innych miejscach, w których korzysta się z planów. Planimetr może mierzyć tylko niewielkie powierzchnie, dlatego nie sprawdzi się w terenie. Jego zastosowanie polega głównie na pomiarach elementów w skali, a następnie przeliczaniu ich wielkości na rzeczywiste wymiary.

Jednym z przykładów zastosowań planimetru jest mierzenie powierzchni uszkodzeń na płaszczyznach. Jest on też powszechny w geodezji, kartografii i innych dziedzinach wymagających określania powierzchni elementów terenu.

W naszej ofercie znajdziesz planimetr elektroniczny HA-300.

Dodaj komentarz