![]() |
Teodolity są instrumentami geodezyjnymi, które są powszechnie wykorzystywane w pracach inżynieryjnych i budowlanych. Ich głównym zadaniem jest wyznaczanie pionowości, tyczenie linii prostych i wyznaczanie kątów. Popularność tych narzędzi wynika przede wszystkim z bardzo łatwej obsługi i szerokiego zakresu zastosowań. Sprawdź, do czego służy teodolit i jak działa. |
Teodolit – co to jest?
Jest to narzędzie wykorzystywane przede wszystkim w geodezji, ale także w nowoczesnej inżynierii i budownictwie. Pomiary tym instrumentem prowadzi się zarówno na etapie wykonawczym, jak i w momencie odbioru gotowych inwestycji. Jego budowa nie jest skomplikowana, a obsługa jest dosyć łatwa. Dzięki temu do pracy z tym narzędziem nie jest niezbędne długie przeszkolenie.
Co to jest teodolit? To sprzęt przeznaczony głównie do wyznaczania pionowości, tyczenia linii prostych, wyznaczania kątów i ewentualnych spadków.
Jak działa teodolit? To zależy przede wszystkim od tego, czy ma się do czynienia z modelem z optycznym systemem odczytowym czy z wariantem elektronicznym. Pierwszy typ urządzenia nie wymaga zasilania, a jego głównymi cechami jest prostota i niezawodność. Można go używać praktycznie wszędzie i w każdej sytuacji.
Zaletą instrumentów elektronicznych jest z kolei szybkość wykonywania pomiarów, a także możliwość zmiany jednostek pomiarowych kątów poziomych i pionowych. Takie narzędzia są dostępne w wielu różnych wariantach, między innymi z modułem laserowym lub wyposażone w dodatkową funkcję tachimetru, który oprócz kątów mierzy także odległości. To znacząco poszerza zakres ich zastosowań.
Jak działa?
Jeśli zastanawiasz się, jak działa teodolit, przede wszystkim warto przyjrzeć się jego budowie. W skład tego urządzenia wchodzą następujące elementy:
- spodarka (stanowi podstawę teodolitu i służy do jego poziomowania za pomocą trzech śrub poziomujących),
- limbus (krąg lub pierścień z naniesionym podziałem kątowym, płaszczyznę podziału kątowego są rzutowane kierunki ramion mierzonych kątów poziomych),
- alidada (obracalna część osadzona nad limbusem),
- luneta,
- libelle,
- pion optyczny,
- śruby zaciskowe,
- leniwki,
- mechanizm repetycji.
Teodolit podczas pracy ustawia się na trójnożnym statywie. Luneta wraz z korpusem instrumentu może obracać się wokół jego osi pionowej, co umożliwia swobodne i dokładne wykonanie odczytu kierunków poziomych oraz pionowych.
Do czego służy teodolit?
Teodolity wykorzystuje się przede wszystkim na placach budowy, gdzie służą do wyznaczania kątów i odchyleń od pionu. Pozwalają na wykonywanie precyzyjnych pomiarów, a także na szybkie poziomowanie obiektów, elementów konstrukcyjnych, spadków i tyczenie szalunków. Są to więc urządzenia niezwykle uniwersalne, a ponadto można ich używać w każdej sytuacji, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Do czego służy teodolit? W budownictwie przede wszystkim do pomiarów kątowych i wytyczeń. Można dzięki niemu sprawdzić zachowanie wzajemnej prostopadłościan i obrysów ścian przed rozpoczęciem wykopów. Kąty pionowe służą natomiast do określania wysokości obiektów z zależności trygonometrycznych trójkątów.
Urządzenie wykorzystuje się więc głównie do wytyczania prostych, tyczenia pod zadanym kątem, przenoszenia wysokości, pionowania. W praktyce przydaje się ono do wyznaczania obrysów budynków, przetaczania krawężników i ogrodzeń po oraz ustawiania w linii elementów konstrukcyjnych.
Jeśli planujesz zakup teodolitu, zwracaj uwagę na takie parametry jak:
- dokładność,
- średnica obiektywu,
- powiększenie,
- pole widzenia,
- zakres ogniskowania,
- stabilność statywu.
W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na model optyczny lub elektroniczny. Każdy z nich cechuje się określonymi zaletami, które mogą być istotne w konkretnej sytuacji, dlatego przed zakupem określ swoje wymagania względem sprzętu. Sprawdź oferowane przez nas niwelatory optyczne.