Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
laser do skosów Plac budowy jest miejscem, w którym ważną rolę odgrywają pomiary. Nietrudno zrozumieć, jak istotne są precyzyjne określenie położenia fundamentów czy kontrolowanie pionu ścian nośnych i filarów. Od dokładności wykonania pomiarów i zgodności powstających konstrukcji z projektem budowlanym zależy stabilność budynku, a w efekcie również jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Przyrządem stosowanym do wykonywania takich pomiarów jest laser budowlany.

Rodzaje laserów budowlanych i ich przeznaczenie

Lasery budowlane wykorzystywane we wnętrzach służą przede wszystkim do wyznaczania poziomów i pionów. Ogólnie dzieli się je na:

  • liniowe – wyświetlające tylko jedną linię poziomą,
  • krzyżowe – wyświetlające jedną linię poziomą i jedną lub dwie linie pionowe,
  • rotacyjne – wyświetlające okrąg na wszystkich ścianach w promieniu 360 stopni.

W sprzedaży można też znaleźć lasery krzyżowo-punktowe, podłogowe i wiele innych. Funkcje, jakie pełni każdy z nich, nie sprawdzą się jednak w przypadku wykorzystywania ich na zewnątrz budynku. Pomiary w terenie bowiem uniemożliwiają wyświetlanie linii z powodu braku ścian i barier terenowych. Jest to czynność niezwykle ważna przy organizacji placu budowy i realizacji inwestycji. Dlatego do jej przeprowadzenia jest niezbędny wybór odpowiedniego lasera.

Laser budowlany zewnętrzny – czym się kierować przy wyborze?

Decydując się na zakup lasera budowlanego przeznaczonego do pracy na zewnątrz, warto przede wszystkim uświadomić sobie różnice pomiędzy takim urządzeniem a niwelatorem laserowym. Wiele osób utożsamia niwelatory z laserami krzyżowymi, chociaż działają one nieco inaczej i pełnią inne funkcje. Laser na zewnątrz jest przeznaczony do wyznaczania linii poziomych i pionowych, jednak aby było to możliwe, potrzebny jest odpowiedni zasięg, a wiązka musi być widoczna.

Producenci mierników laserowych oferują różne rozwiązania, jednak każde takie urządzenie charakteryzuje się tymi samymi parametrami. Dlatego przed zakupem warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, czy będą odpowiednie do pracy w terenie. Jaki laser na zewnątrz sprawdzi się najlepiej? Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę.

Zasięg pracy

Podstawowym kryterium wyboru lasera budowlanego zewnętrznego jest jego zasięg. Tańsze urządzenia wewnętrzne dla amatorów emitują wiązkę światła na odległość około 10 m. W warunkach polowych jest to zdecydowanie za mało. Bardziej zaawansowane modele mogą ją wysyłać na odległość 20-40 m, a profesjonalne – nawet na 50-80 m. Laser na zewnątrz dodatkowo powinien być wyposażony w detektor wiązki. Umożliwi on odbiór sygnału z odległości nawet do 140 m.

Kolor wiązki lasera

Przez wiele lat lasery budowlane świeciły na czerwono, co wynikało z niskich kosztów i łatwości wykonania takich diod. Obecnie są też dostępne modele z zielonym światłem oraz najnowsze – z niebieskim. Wbrew pozorom kolor ma tu duże znaczenie. Światło czerwone jest najsłabiej widoczne przy dużym nasłonecznieniu (do 10 m), podczas gdy najlepsze efekty zapewnia to niebieskie (do 45 m). Jednocześnie kolor zielony i niebieski rozpraszają się przy niskich temperaturach. Dlatego podczas wykonywania pomiarów zimą warto postawić na czerwoną wiązkę.

Bateria

Lasery liniowe i krzyżowe są zasilane baterią, od której pojemności zależy czas użytkowania sprzętu. Z pewnością wyposażenie go w cztery baterie AA 1,5 V pozwoli na więcej godzin pracy niż w przypadku trzech ogniw. Nowoczesne modele są też wyposażane w akumulatory litowo-jonowe o pojemności 3200-3500 mAh.

Detektor wiązki i statyw

Nie każdy laser budowlany jest przystosowany do pracy z detektorem. Możliwość użycia tego urządzenia jednak znacznie zwiększa zasięg urządzenia i poprawia widoczność wiązki. Statyw natomiast umożliwia stabilne ustawienie miernika i obsługę jednoosobową. Warto też zaopatrzyć się w laser budowlany zewnętrzny z samopoziomowaniem, który zwiększy dokładność pomiarów.

Dokładność pomiaru i tryby pracy

Dokładność pomiaru oraz tryby pracy (poziom, pionowanie, rotacja) to kolejne parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając laser na zewnątrz. Przydatną opcją jest też możliwość modulacji wiązki. Najlepsze modele wykonują pomiary z dokładnością około 1 mm/5-10 m.

Dodaj komentarz