Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Prace remontowe i wykończeniowe wymagają zastosowania materiałów o określonej wilgotności. Kwestia ta dotyczy np. drewna. Okazuje się natomiast, że parametr, jakim jest wilgotność, ma znaczenie także w przypadku samych ścian i tynków. Nie da się natomiast określić tej kwestii bez specjalnego wyposażenia. Wilgotnościomierz do tynku pozwala więc na wykonanie pomiaru i daje wszelkie niezbędne informacje. Jaki sprzęt wybrać? Podpowiadamy.

Wilgotnościomierz do tynku – co to za urządzenie?

Wilgotnościomierz do tynku jest jednym z podstawowych urządzeń, jakie wykorzystuje się w podczas budowy różnego rodzaju obiektów. Przy jego pomocy w prosty i wygodny sposób możliwe jest uzyskanie informacji dotyczących poziomu zawilgocenia danej powierzchni.

Wilgotnościomierz, jak wskazuje na to jego nazwa, informuje o wilgotności danego materiału, a wyniki wskazuje w procentach. Zależnie od rodzaju sprawdzanego materiału należy stosować odpowiednie ustawienie urządzenia, a następnie poprawnie zinterpretować wynik. Zaawansowany wilgotnościomierz do ścian, często ma funkcje pozwalające na mierzenie wskaźnika zawilgocenia dla różnych powierzchni. Nadaje się więc do:

  • drewna,
  • ściany miękkiej (tynkowanej),
  • ściany twardej (betonowej).

Podczas sprawdzania wilgotności powierzchni betonowych, wynik podawany jest w skali od 0 do 100. W tym przypadku 0 oznacza powierzchnię całkowicie suchą, natomiast 100 to duże nasycenie wody. Jeżeli konieczne jest sprawdzenie powierzchni miękkich, wilgotność tynków wyraża się w skali od 0,2 do 50%.

W jakim celu mierzy się wilgotność tynków?

Sprawdzenie wilgotności ścian jest istotnym etapem prac wykończeniowych. Sucha z pozoru ściana może być mokra w jej głębszych warstwach. Wówczas konieczne jest odczekanie z dalszymi czynnościami aż do jej całkowitego wyschnięcia lub zastosowanie mechanicznego osuszania powierzchni. Zawilgocone ściany są przyczyną wielu problemów, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Bardzo często dochodzi m.in. do niszczenia materiałów wykończeniowych. Dodatkowo obecna w ścianie wilgoć sprawia, że jest ona idealnym miejscem do rozwoju grzybów oraz pleśni. Te są źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale również zagrożeniem dla zdrowia domowników.

Wilgotnościomierz do ścian – rodzaje urządzeń

Wilgotność tynków sprawdza się za pomocą miernika igłowego, bezigłowego lub uniwersalnego. Jaki wilgotnościomierz do ścian wybrać, aby mieć pewność co do wykonanego pomiaru? Obecnie odchodzi się od urządzeń igłowych – wymagały one naruszenia powierzchni wykonanego tynku w celu uzyskania informacji. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się urządzenia bezigłowe. Zależnie od wybranego modelu, urządzenie jest w stanie sprawdzać poziom wilgotności materiału nawet do głębokości 2-2,5 centymetra. Takie wilgotnościomierze sprawdzają się więc idealnie w sytuacji, kiedy wierzchnia warstwa wydaje się sucha i konieczne są dokładniejsze dane, czy wnętrze ścian również wyschło i można przystąpić do kolejnych etapów wykończenia.

Jaki wilgotnościomierz do ścian sprawdzi się najlepiej?

Wybierając wilgotnościomierz do betonu, koniecznie należy zwrócić uwagę, do jakiego materiału jest on przeznaczony. Urządzenia igłowe wymagają przy wykonywaniu pomiaru naruszenia powierzchni badanej struktury. Zwykle takie modele odpadają więc przy sprawdzaniu ścian i tynków. Zdecydowanie najchętniej wybieranymi są urządzenia uniwersalne. Te można zastosować niezależnie od materiału.

Urządzenie powinno mieć wygodny i przede wszystkim czytelny interfejs pozwalający na dokładne odczytanie wyniku. Nie może zbyt ciężkie, gdyż w niektórych sytuacjach konieczne będzie podnoszenie sprzętu na wysokość wyprostowanej ręki, nawet do kilkudziesięciu razy w celu dokładnego zbadania wybranych pomieszczeń.

Należy również unikać urządzeń, w których skala możliwej pomyłki jest zbyt wysoka. Za taką przyjmuje się wszystkie te modele, w których błędy w dokładności są większe niż 5%. Nowoczesne urządzenia wysokiej klasy zwykle jednak mają margines błędu pomiaru na poziomie 2-3%, co jest normą.

Dodaj komentarz