Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
jakie okulary ochronne do lasera Stosowanie wszystkich urządzeń pomiarowych wykorzystujących wiązki laserowe wymaga zachowania szczególnej ostrożności, a niejednokrotnie również dodatkowego zabezpieczenia. Dotyczy to wszystkich typów laserów, niezależnie od ich mocy. Dlaczego jest tak ważne? Ponieważ wiązka światła lasera zostaje skupiona w danym punkcie, a to powoduje że energia cieplna jest koncentrowania właśnie w tym niewielkim obszarze. Dlatego nawet przy laserach o niskiej mocy, ale skierowanych przypadkowo na oczy, o co nietrudno w przypadku prac budowlanych, można uszkodzić rogówkę i siatkówkę oka. Jak zatem dobrać okulary ochronne i czy to jest jedyny rodzaj okularów dostępnych do laserów budowlanych?

Lasery budowlane - rodzaje i wykorzystanie

Przodujący producenci laserów budowlanych i geodezyjnych dostarczają użytkownikom szereg rozwiązań, wielopoziomowo wspierających prace budowlane na niemal każdym ich etapie, aż po samo wykańczanie wnętrz. Do najbardziej popularnych laserów tego typu zaliczyć można:

 • lasery liniowe - urządzenia emitujące najczęściej jedną wiązkę światła (lub więcej, jak w przypadku laserów krzyżowych), ułatwiające pomiary oraz precyzyjne wyznaczanie poziomów i pionów
 • lasery rotacyjne - bardziej zaawansowane przyrządy, umożliwiające wykonywanie prac na dużych powierzchniach z wyznaczaniem nie tylko linii prostych, ale i różnic w wysokościach.

Okulary wzmacniające widoczność wiązki lasera budowlanego

Najczęściej w zestawach z laserami budowlanymi znaleźć można także okulary dostosowane do koloru wiązki emitowanego światła. Najbardziej popularne lasery budowlane są wyposażone w czerwoną wiązkę, ale z kolei lepszą widoczność wiązki gwarantują bardziej zaawansowane lasery zielone, chociaż są zazwyczaj droższe i mniej odporne na ujemne temperatury (klasy laserów znajdziesz w innym artykule). Dlatego też dostarczane okulary do pracy z laserem są odpowiednio koloru czerwonego i zielonego, przez co wzmacniają widoczność wiązek, nawet przy dalszych odległościach.

WAŻNE! Są to okulary wyłącznie celem wzmocnienia widoczności wiązki i nie chronią wzroku przed bezpośrednim działaniem lasera na oczy.


Czy laser budowlany wymaga okularów - kwestie bezpieczeństwa

Prace budowlane, zwłaszcza te bardziej złożone i zaawansowane powodują, że na terenie budowy znajduje się dużo osób. Wprawdzie od robotników wymaga się ostrożności w użytkowaniu laserów, to jednak zawsze może dojść do nieumyślnego i przypadkowego skierowania wiązki na oczy innej osoby, a nawet własne. Jak bardzo szkodliwy może być laser w oddziaływaniu na tkanki i organizm człowieka, określają klasy bezpieczeństwa laserów, wyznaczone zgodnie z normami europejskimi EN 60825. Dlatego też w zależności od klasy bezpieczeństwa urządzenia zaleca się stosowanie odpowiednich okularów z filtrem optycznym, chroniącym oczy.


Jakie okulary ochronne wybrać do laserów?

Filtry optyczne (o danej gęstości optycznej) stosowane w okularach ochronnych do laserów mają na celu obniżyć transmisję światła laserowego, znacząco ograniczając lub całkowicie tłumiąc ilość promieniowania, które jest w stanie dotrzeć do oka. Dlatego też przy wyborze odpowiednich okularów ochronnych do stosowania przy użytkowaniu laserów budowlanych, należy wziąć pod uwagę takie czynniki dotyczące lasera, jak:

 • rodzaj;
 • tryb jego pracy;
 • klasa bezpieczeństwa urządzenia;
 • moc optyczną urządzenia;
 • długość emitowanej fali;
 • parametry wiązki;
 • a także zakładany czas ekspozycji na promieniowanie.

Jakie okulary ochronne do lasera? Warto zwrócić uwagę na fakt czy zarówno lasery budowlane, jak i okulary ochronne posiadają oznakowanie CE, wskazujące na zgodność z regulacjami unijnymi, czy inne certyfikaty jakościowe. Warto podkreślić, że produkty spoza Unii Europejskiej, nawet te z USA, mogą charakteryzować się innymi normami bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz