Lasery budowlane - rodzaje i wykorzystanie
Przodujący producenci laserów budowlanych i geodezyjnych dostarczają użytkownikom szereg rozwiązań, wielopoziomowo wspierających prace budowlane na niemal każdym ich etapie, aż po samo wykańczanie wnętrz. Do najbardziej popularnych laserów tego typu zaliczyć można:
- lasery liniowe - urządzenia emitujące najczęściej jedną wiązkę światła (lub więcej, jak w przypadku laserów krzyżowych), ułatwiające pomiary oraz precyzyjne wyznaczanie poziomów i pionów
- lasery rotacyjne - bardziej zaawansowane przyrządy, umożliwiające wykonywanie prac na dużych powierzchniach z wyznaczaniem nie tylko linii prostych, ale i różnic w wysokościach.
Okulary wzmacniające widoczność wiązki lasera budowlanego
Najczęściej w zestawach z laserami budowlanymi znaleźć można także okulary dostosowane do koloru wiązki emitowanego światła. Najbardziej popularne lasery budowlane są wyposażone w czerwoną wiązkę, ale z kolei lepszą widoczność wiązki gwarantują bardziej zaawansowane lasery zielone, chociaż są zazwyczaj droższe i mniej odporne na ujemne temperatury (klasy laserów znajdziesz w innym artykule). Dlatego też dostarczane okulary do pracy z laserem są odpowiednio koloru czerwonego i zielonego, przez co wzmacniają widoczność wiązek, nawet przy dalszych odległościach.
WAŻNE! Są to okulary wyłącznie celem wzmocnienia widoczności wiązki i nie chronią wzroku przed bezpośrednim działaniem lasera na oczy.
Czy laser budowlany wymaga okularów - kwestie bezpieczeństwa
Prace budowlane, zwłaszcza te bardziej złożone i zaawansowane powodują, że na terenie budowy znajduje się dużo osób. Wprawdzie od robotników wymaga się ostrożności w użytkowaniu laserów, to jednak zawsze może dojść do nieumyślnego i przypadkowego skierowania wiązki na oczy innej osoby, a nawet własne. Jak bardzo szkodliwy może być laser w oddziaływaniu na tkanki i organizm człowieka, określają klasy bezpieczeństwa laserów, wyznaczone zgodnie z normami europejskimi EN 60825. Dlatego też w zależności od klasy bezpieczeństwa urządzenia zaleca się stosowanie odpowiednich okularów z filtrem optycznym, chroniącym oczy.
Jakie okulary ochronne wybrać do laserów?
Filtry optyczne (o danej gęstości optycznej) stosowane w okularach ochronnych do laserów mają na celu obniżyć transmisję światła laserowego, znacząco ograniczając lub całkowicie tłumiąc ilość promieniowania, które jest w stanie dotrzeć do oka. Dlatego też przy wyborze odpowiednich okularów ochronnych do stosowania przy użytkowaniu laserów budowlanych, należy wziąć pod uwagę takie czynniki dotyczące lasera, jak:
- rodzaj;
- tryb jego pracy;
- klasa bezpieczeństwa urządzenia;
- moc optyczną urządzenia;
- długość emitowanej fali;
- parametry wiązki;
- a także zakładany czas ekspozycji na promieniowanie.
Jakie okulary ochronne do lasera? Warto zwrócić uwagę na fakt czy zarówno lasery budowlane, jak i okulary ochronne posiadają oznakowanie CE, wskazujące na zgodność z regulacjami unijnymi, czy inne certyfikaty jakościowe. Warto podkreślić, że produkty spoza Unii Europejskiej, nawet te z USA, mogą charakteryzować się innymi normami bezpieczeństwa.