Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Głównym zadaniem geodety jest dokonywanie pomiarów konkretnych powierzchni i na ich
podstawie sporządzanie dokumentacji geodezyjno-kartograficznych. W tym celu należy
wykorzystać różne przyrządy geodezyjne. Poznaj te obecnie wykorzystywane narzędzia,
które zapewniają największą skuteczność podczas pomiarów.

Podstawowe narzędzia geodezyjne – 6 opcji

Odkryj najważniejsze narzędzia geodezyjne, które wykorzystuje większość geodetów podczas wykonywania swoich podstawowych obowiązków. Tachimetry Głównym zadaniem tachimetru jest dokonywanie bardzo dokładnych pomiarów pomiędzy wyznaczonymi punktami. Jednak to nie wszystko, gdyż tego typu instrument pomiarowy staje się tak bardzo przydatny w rękach geodety głównie dzięki funkcji, polegającej na mierzeniu poziomych i pionowych kątów wybranych obiektów. Od lat tachimetry uznawane są za jedne z najdokładniejszych narzędzi geodezyjnych. Doczekały się też wielu ulepszeń, dlatego też dziś można skorzystać również z przyrządów opartych o układ elektroniczno- optyczny.

Niwelatory

Kolejnym narzędziem geodezyjnym jest niwelator. Wykorzystywany do niezwykle precyzyjnego mierzenia różnic wysokości pomiędzy różnymi punktami w terenie. Zatem nic w tym dziwnego, że niwelatory to podstawowe przyrządu geodezyjne podczas pracy przy budowie dróg czy innych prac budowlanych. Oczywiście postęp technologii sprawił, że niwelatory dostępne są pod różnymi postaciami, jako modele rotacyjne, krzyżowe, optyczne, laserowe czy samopoziomujące. Dzięki temu geodeta może sam wybrać, który rodzaj najlepiej sprawdzi się podczas wykonywania konkretnego zlecenia.

Teodolit

Innym instrumentem pomiarowym, który może pomóc w dokładnym policzeniu zarówno kątów pionowych oraz poziomych, jak i w wyznaczaniu azymutów, jest teodolit. Można też z powodzeniem wybrać go do dokonywania pomiarów. Należy podkreślić także, że takie narzędzia geodezyjne, jakimi zdecydowanie są teodolity, warto wykorzystywać głównie podczas budowy dróg, linii kolejowych, mostów czy autostrad, ale też opłaca się postawić na teodolit w trakcie dokonywania pomiarów przy budowie różnych budynków. Wyróżniamy teodolity optyczne oraz elektroniczne. W tym drugim przypadku nie musimy zajmować się pewnymi obliczeniami samodzielnie, gdyż przyrząd robi to za nas.

GPS

GPS, czyli Global Positioning System to sprzęt, który należy do systemów nawigacji satelitarnych. Głównym zadaniem tego urządzenia jest podawanie w bardzo krótkim czasie współrzędnych geograficznych wybranych punktów na ziemi. Zatem jak można się domyślić, GPS pełni coraz ważniejszą rolę podczas pracy wielu geodetów. Dobrym przykładem wykorzystania tego sprzętu jest precyzyjne ustalanie granic danej działki oraz rozgraniczenie nieruchomości. W końcu pomiar przy ich pomocą może odbyć się z dokładnością do 1 cm, a najnowocześniejsze urządzenia GPS na rynku są w stanie zyskać jeszcze bardziej imponujące wyniki.

Dalmierz

Przyrządy geodezyjne mogą też przybrać prostszą formę i takie właśnie są np. dalmierze. Wykorzystuje się je do dokonywania pomiarów odległości między różnymi punktami. Można wyodrębnić dalmierze optyczne, laserowe oraz ultradźwiękowe. Standardowo pozwalają na wykonywanie pomiarów punktów oddalonych nie dalej niż o 120-200 m.

Drogomierz

Innym popularnym, ale przy okazji bardzo prostym w użyciu narzędziem geodezyjnym jest drogomierz. Posiada charakterystyczną budowę, gdyż najważniejszym jego elementem jest kółko. Świetnie sprawdza się do obliczania odległości właśnie za pomocą liczby wykonanych obrotów. Poza tym warto podkreślić, że drogomierz jest świetną alternatywą dla dalmierza laserowego, przede wszystkim gdy wiązka lasera nie ma się od czego odbić. Sama czynność przebiega bardzo szybko i w sposób niezwykle wygodny dla geodety, ale głównie w sytuacji, gdy pomiar jest przeprowadzany w linii prostej lub ewentualnie po łuku.
Sprawdź nasze narzędzia pomiarowe w ofercie.

Dodaj komentarz