Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
 • Cross 2
 • CN24
 • Cross 41
 • Spin210
 • Cross 5.2
 • Spin205
 
Chcesz zbudować nowe ogrodzenie? A może próbujesz równo położyć podłogę w kuchni lub zawiesić półkę na ścianie w salonie? W każdej z tych czynności musisz wyznaczyć poziom. Nie martw się, nie musisz od razu kupować drogiej poziomicy laserowej, bo zamiast niej możesz użyć szlaufwagi? To sprawdzone narzędzie zwane poziomicą wodną jest nie tylko bardzo precyzyjne, ale także stanowi tanią alternatywę dla nowoczesnych laserów. Co to dokładnie jest i jak używać poziomicy wodnej?

Co to jest i jak działa szlaufawga?

Szlaufwaga, czyli poziomica wodna to narzędzie do określania poziomu, które jest szczególnie chętnie wykorzystywane w budownictwie oraz przy pracach w ogrodzie, remoncie, wykańczaniu wnętrz itp. Taka poziomica składa się z przezroczystego, gumowego węża, który musi być wystarczająco długi, aby pokryć mierzoną odległość. Na jego końcach znajdują się przezroczyste miarki ze skalą.

Wąż w szlaufwadze musi zostać wypełniony wodą, aż zrówna się z oznaczeniami. Ważne jest, aby w całym układzie nie było pęcherzyków, które mogłyby zafałszować wynik pomiaru. Oba naczynia z podziałką powinny być tak cienkie, aby można je było zamknąć korkiem. Niektórzy zabarwiają wodę farbą rozpuszczalną w wodzie, aby móc lepiej odczytać wynik na skali.

Jak używać poziomicy wodnej?

Zastanawiasz się jak używać szlaufwagi? Otóż poziomica wodna jest bardzo łatwa w użyciu. Węża należy napełnić wodą, bez pęcherzyków powietrza, do równego poziomu w miarkach z podziałką. Ze względu na ciśnienie hydrostatyczne poziom wody automatycznie rozleje się po obu stronach węża, ale trzeba pamiętać, by pozostawić w końcówkach ok. 10-15 cm wolnej przestrzeni. 

Jak mierzyć szlaufwagą?

 1. Końcówki węża trzymaj na równej wysokości.
 2. Pozostaw poziom wody do swobodnego wyrównania. Miej na uwadze, że szlaufwagi wykorzystuje grawitację i zjawisko jednakowego poziomu wody w naczyniach ze sobą połączonych.
 3. Oznacz poziomy powierzchni wody na wężu.
 4. Podczas pomiaru zabezpiecz miarki korkami, aby zapobiec wyciekaniu wody. W ten sposób można bardzo szybko zapobiec przepełnieniu, jeśli początkowa różnica poziomów jest zbyt duża.
 5. Po wyznaczeniu poziomów usuń zatyczki.

Dowiedz się dokładnie, czym są narzędzia pomiarowe!

Praktyka czyni mistrza

Posiadając podstawową wiedzę o tym, jak działa szlaufwaga, możesz odważyć się na wykonanie pierwszego pomiaru, aby praktycznie nauczyć się, jak prawidłowo używać poziomicy wodnej. Weź np. pod uwagę stare ogrodzenie. Jak można przenieść ustaloną, zmierzoną wysokość na słupek w innym miejscu?

Aby to zrobić, wybierz punkt na płocie, w którym jego wysokość faktycznie odpowiada żądanym wymiarom i przytrzymaj tutaj pierwszą z dwóch miarek węża. Możesz to zrobić, przyklejając ją taśmą lub po prostu poprosić o pomoc drugą osobę. Nie zapomnij otworzyć wieczka!

Teraz pociągnij drugą rurkę razem z wężem do punktu na ogrodzeniu, w którym chcesz zamontować nowy słupek lub sprawdzić wysokość. Otwórz tutaj drugą miarkę i poczekaj chwilę, aż poziom wody się wyrówna. Zwróć uwagę na to, ile wody jest w pierwszej rurce: czy jest na tej samej wysokości co w drugim naczyniu? Jeśli jest zbyt niski, ostrożnie podnieś drugą rurkę, aż osiągnięty zostanie odpowiedni poziom. Jeśli jest za wysoko, musisz powoli opuścić drugą rurkę. 

Gdy tylko poziom wody w pierwszej rurce ostatecznie się ustabilizuje i osiągnie punkt zaznaczenia, poziom wody w drugiej rurce wskaże dokładnie tę wysokość odniesienia w drugim punkcie pomiarowym. Jeśli teraz zaznaczysz sobie tę wartość, pomyślnie przeprowadziłeś cały pomiar! Sprawdź również jak działa laser krzyżowy

Dodaj komentarz