Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
Jak używać poziomicy laserowej
        Remonty, układanie płytek, a nawet montaż półek na ścianie to nie zawsze bułka z masłem. Glazura musi być równo przytwierdzona do podłoża, a meble powinny wisieć zawsze w jednej linii. Dlatego trzeba wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby, aby ułatwić sobie takie prace. W tym celu warto sięgać po profesjonalne narzędzia, do których należy właśnie poziomica laserowa.

Jak działa poziomica laserowa?

Poziomica to przyrząd pomiarowy, który był znany już dekady temu. Jednak i jej konstrukcji nie ominął postęp technologiczny. Dlatego ci, którzy dotąd używali tradycyjnych przyrządów tego typu, będą na pewno bardzo zaskoczeni jej budową.

Większość osób kojarzy poziomicę z narzędziem w kształcie linijki z libelką wypełnioną cieczą. W cieczy tej pływał zawsze bąbel powietrza – gdy znalazł się on pomiędzy dwoma liniami, oznaczało to, że dwa punkty znajdują się na tym samym poziomie lub, że powierzchnia jest równa. Aby móc równo przywiesić szafki, półki czy wykonać otwory w ścianie, trzeba było jednak zaznaczyć linie przy pomocy ołówka. Korzystanie z poziomicy laserowej eliminuje ten problem.

Poziomica laserowa emituje wiązkę światła, która wyświetlana jest na ścianie. W ten sposób można wyznaczać zarówno pionowe, jak i poziome linie. Taka poziomica nie ma libelki – jej mechanizm sam wyznacza idealnie równe linie. Jak nietrudno się domyślić, urządzenie to jest o wiele dokładniejsze od swojego starszego odpowiednika. Eliminuje ryzyko błędu, czego efektem są zawsze równo przymocowane półki czy ramki ze zdjęciami.

Zobacz również jak sprawdzić poziomicę.

Jak poprawnie używać poziomicy laserowej?

Jeżeli do tej pory wykorzystywałeś tradycyjne narzędzia do wyznaczania linii prostych i sprawdzania równości płaszczyzn, możesz nie wiedzieć, jak używać poziomicy laserowej. Dobra informacja jest taka, że jej obsługa nie jest pod żadnym względem skomplikowana. Ponadto można znacznie ułatwić sobie pracę z tym narzędziem, wykorzystując odpowiednie akcesoria. 

Poziomica laserowa może być zasilana akumulatorem lub bateriami. Jest mała, poręczna i na tyle intuicyjna w obsłudze, że stanowi praktyczne narzędzie zarówno dla budowlańców, fachowców zajmujących się remontami, jak i dla amatorów majsterkowania.

Pierwszym krokiem, aby wyznaczyć równy poziom, jest skierowanie urządzenia na określoną płaszczyznę. Następnie uruchamia się je jak wszystkie inne przyrządy pomiarowe – służą do tego suwaki lub przyciski. Po włączeniu poziomicy emituje ona wiązki światła, które są widoczne na ścianie. Wiązki te to czerwone osie – pionowe i poziome. W ten sposób przyrząd wyznacza idealnie równe, proste linie.

Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z możliwości tego laserowego urządzenia, warto pomyśleć o zakupie akcesorium do jego stabilizowania. Taki gadżet można wykonać też chałupniczą metodą.

Jak zrobić statyw do poziomicy laserowej?

Statyw do poziomicy laserowej znacznie ułatwia wyznaczanie linii prostych. Dobrą alternatywą są też specjalne uchwyty mocowane do podłoża. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem rozwiązań typu „zrób to sam”, na pewno nie trzeba cię długo przekonywać, że warto zrobić taki statyw własnymi rękami.

Pamiętaj, że konstrukcja statywu musi być bardzo stabilna. Dlatego stwórz ją z trzech nóg, które możesz wykonać z rurek – metalowych lub z tworzywa PCV – o niewielkiej średnicy. Połącz je specjalnymi wkrętami, a jeżeli nie lubisz komplikować sobie pracy, przytwierdź je do siebie przy pomocy pistoletu z klejem. Do takiej instalacji przymocuj kawałek drewnianej sklejki lub solidne, metalowe wieczko od puszki – sięgnij po jakikolwiek materiał, który będzie stanowił wytrzymałą podporę dla poziomicy. Kiedy na swojej konstrukcji umieścisz już urządzenie, możesz je także unieruchomić. Wykorzystaj do tego zwykłe gumki.

Teraz gdy już wiesz, jak zrobić statyw do poziomicy laserowej to warto wiedzieć, że taki statyw doskonale sprawdzi się w przypadku hobbystów majsterkowania i przeprowadzania drobnych remontów. Fachowcy, którzy na co dzień wykorzystują poziomice laserowe, powinni jednak zainwestować w profesjonalny sprzęt.

Czytaj także: Jak dobrać statyw do swoich potrzeb?

Dodaj komentarz