Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
jaki wybrać laser krzyżowy Laser krzyżowy można nazwać nieco bardziej rozbudowaną poziomicą laserową. Główna różnica między nimi polega na tym, że pierwsze narzędzie generuje nie jedną, ale dwie wiązki światła. To sprawia, że zastosowanie tego urządzenia jest znacznie bardziej wszechstronne niż w przypadku tradycyjnej poziomicy. 

Podstawową funkcją lasera krzyżowego wyznaczanie pionów i poziomów, jeśli jednak kupisz bardziej rozbudowany sprzęt, z pewnością przyda Ci się w zaawansowanych pracach remontowych. Jaki laser krzyżowy wybrać?

Jak działa laser krzyżowy?

Choć tradycyjne poziomice wodne wciąż cieszą się dużą popularnością, to coraz częściej do zaawansowanych prac remontowych i budowlanych są stosowane nowoczesne urządzenia wykorzystujące wiązkę laserową. Do takich akcesoriów należą poziomice elektryczne z laserem, a także akcesoria o szerszym spektrum działania, czyli lasery krzyżowe.

Urządzenia te emitują widoczną gołym okiem wiązkę promieniowania laserowego, która pozwala wyznaczyć odpowiedni pion lub poziom. To niezwykle przydatne rozwiązanie tam, gdzie dotarcie z tradycyjnym narzędziem może być problematyczne. Nowoczesny sposób pomiaru umożliwia wyznaczanie linii na obiektach oddalonych nawet do 50 metrów, dlatego jest bardzo chętnie wykorzystywany w pracach budowlanych.

Do użytku w pomieszczeniach szczególnie polecany jest laser krzyżowy. W przeciwieństwie do poziomicy emituje on nie jedną, a dwie wiązki światła, dzięki czemu jednocześnie można wyznaczyć pion i poziom. Dzięki określeniu jednocześnie dwóch płaszczyzn nie ma również problemu z przeszkodami, które staną na drodze promieni lasera. Po skierowaniu wiązki światła na wybraną powierzchnię pojawiają się na niej dwie linie, które przecinają się, tworząc kształt krzyża. Dzięki temu nie tylko można bardzo precyzyjnie wyznaczyć pion i poziom, ale także kąty proste. Jest to bardzo przydatna funkcja przy wykonywaniu wielu praca remontowych, np. przy przyklejaniu tapet lub dekorowaniu ścian.

W jakich pracach przyda się laser krzyżowy?

Można pokusić się o stwierdzenie, że lasery krzyżowe, inaczej nazywane laserami liniowymi sprawdzą się w większości prac budowlanych i remontowych. Są to przecież zadania, w których precyzyjne wyznaczenie pionu, poziomu oraz kątów prostych ma kluczowe znaczenie. Zastosowanie lasera krzyżowego będzie szczególne przydatne w różnego typu działaniach związanych z wykończeniem i dekorowaniem ścian

Laser krzyżowy bardzo dobrze sprawdzi się podczas układania płytek w kuchni i łazience, a także usprawni prace malarskie oraz tapetowanie. Narzędzie to jest chętnie wykorzystywane przez osoby, które chcą stworzyć na ścianach nietypową dekorację. 

Precyzyjne wyznaczenie kątów prostych pozwoli na szybkie i dokładne określenie, gdzie dany materiał ma zostać przyklejony. Najczęściej po wyznaczeniu linii za pomocą lasera, nakleja się na te miejsca taśmę malarską, aby „zapamiętać” dokonane pomiary. Niektórzy używają laserowego narzędzia pomiarowego również podczas wieszania obrazów, ponieważ dzięki temu mają pewność, że każda ozdoba znajdzie na takiej samej wysokości.

Czytaj także: Laser liniowy czy rotacyjny?

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Jeśli planujesz zakup lasera krzyżowego, przede wszystkim najpierw określ swoje potrzeby i zastanów się, do jakich prac będziesz używał tego przyrządu. Wśród omawianych urządzeń występuje wiele wariantów, a dobór takiego, który będzie dopasowany do wykonywanych zadań, znacznie ułatwi Ci działanie. Do najpopularniejszych wariantów laserów krzyżowych można zaliczyć:

  • laser krzyżowy tradycyjny
  • laser wieloliniowy (pajączkowy),
  • laser wielopłaszczyznowy,
  • laser rotacyjny.

Warto poznać charakterystykę każdego z dostępnych urządzeń.

Pierwszy typ dobrze sprawdzi się w podstawowych pracach remontowych. Warto jednak podczas zakupu zwrócić uwagę na kąt wyświetlania linii. Tańsze modele pozwalają na uzyskanie kąta około 120-140 stopni, dlatego mogą być niewystarczające w bardzo małych, lub przeciwnie, przestronnych pomieszczeniach. W takich przypadkach wybierz laser krzyżowy o szerszym spektrum działania – 180 stopni.

Laser wieloliniowy umożliwia wyświetlenie na powierzchni nawet 8 przecinających się linii. Posłuży do malowania skomplikowanych wzorów geometrycznych oraz tam, gdzie jest planowany montaż wielu drobnych elementów do ściany.

Laser wielopłaszczyznowy to znacznie bardziej zaawansowane technologicznie narzędzie. Generuje kilka krzyżujących się linii dokolnych. Sprawdzi się tam, gdzie całe pomieszczenie wymaga kontroli pionu i poziomu, np. podczas zaawansowanych prac budowlanych. 

Laser rotacyjny z kolei ma prostsze działanie – wyświetla jedną linię okalającą pomieszczenie oraz punkt pionowo nad urządzeniem.

Jeśli nadal nie wiesz, jaki laser krzyżowy wybrać, zasięgnij porady naszych specjalistów, którzy pomogą Ci dobrać typ urządzenia do rodzaju planowanych prac. Podczas zakupu przede wszystkim warto kierować się parametrami konkretnego narzędzia, a także jakością oraz ceną.

Dodaj komentarz