Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 

To pytanie często zadają sobie użytkownicy, którzy przesiadają się z klasycznego sprzętu na sprzęt laserowy. Który lepszy? Jaki laser będzie dla mnie odpowiedni? Krzyżowy? Wieloliniowy? Rotacyjny? W tym wpisie rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Jeżeli masz wątpliwość, jakie urządzenie wybrać i czy w planowanych pracach lepiej sprawdzi się laser liniowy, czy rotacyjny - koniecznie zapoznaj się z podpowiedziami, jakie przygotowaliśmy.

Laser liniowy czy rotacyjny - co wybrać?

Niwelatory laserowe można podzielić na dwie duże grupy: lasery rotacyjne (lasery obrotowe) i lasery liniowe (czasem nazywane poziomicami laserowymi, jednak nie jest to prawidłowa nazwa, co wyjaśnimy na końcu artykułu).  Choć sama dioda laserowa w obu przypadkach jest bardzo podobna, to jednak urządzenia te działają na różnej zasadzie i służą do różnych rzeczy. Jak więc określić, który sprzęt wybrać i czy będzie lepszy laser liniowy, czy rotacyjny? Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jak wygląda laser rotacyjny w środku i co odróżnia go od modelu liniowego. Co więcej, ważne jest także sprawdzenie zastosowanie każdego z nich. Już samo to może przynieść Ci odpowiedź na pytanie, który sprzęt wybrać - nawet jeśli nie jesteś specjalistą i nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym temacie.

Lasery rotacyjne

Laser rotacyjny wyposażony jest przeważnie w jedną lub dwie diody. Ma także obrotową głowicę wyposażoną w pryzmat załamujący promień laserowy pod kątem 90 stopni. Głowica czasem także rozdziela promień na dwa promienie do siebie prostopadłe. Wnętrze lasera rotacyjnego i jego konstrukcja mają bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie ta część sprzętu odpowiada za jego prawidłowe działanie. Środek lasera rotacyjnego stanowi przede wszystkim kompensator. Można znaleźć tam również takie elementy jak:

  • śruby regulujące kompensator,
  • blokada kompensatora,
  • pokrętło blokady kompensatora,
  • hamulec kompensatora.Przykład głowicy załamującej i rozdzielającej promień lasera – Spin 235

Głowica z pryzmatem zamontowana jest na kompensatorze, który zapewnia jej samopoziomowanie, a silniczek napędowy wprawia ją w ruch obrotowy. Obracając się dookoła własnej osi, głowica wyrysowuje promieniem laserowym wyraźnie widoczną linię. Zależnie od uruchomionego trybu pracy, wyznacza ona poziom, pion, lub skos. Takie rozwiązanie zapewnienia bardzo duży zasięg pracy (500m to właściwie standard) nawet przy bardzo silnym nasłonecznieniu.

Gdzie można wykorzystać lasery rotacyjne?

Skąd wiadomo, który sprzęt będzie lepszy - laser liniowy czy rotacyjny? Wiele zależy od przeznaczenia konkretnego modelu. Dlatego przed zakupem urządzenia zawsze warto sprawdzić, co w tym zakresie wskazuje producent. To ważne informacje, które mogą ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Lasery rotacyjne sprawdzają się na placach budowy, przy wylewaniu fundamentów, układaniu bruku, wyznaczaniu kierunków, przy budowie parkingów itp. W pewnym ograniczonym zakresie można je wykorzystać również przy pracach wykończeniowych: wykonaniu sufitów podwieszanych, ścianek działowych, wstawianiu futryn, montażu instalacji elektrycznych itp.

Podstawowym modelem, który będzie pomocny przy mniej skomplikowanych pracach budowlanych i wykończeniowych jest laser rotacyjny Spin 205. Tym, co go wyróżnia jest możliwość pracy przez 30 godzin. Można także obsługiwać go za pomocą pilota, co wpływa na komfort i szybkość wykonywanych czynności.

Dla bardziej wymagających użytkowników lub tych ekip budowlanych, które pracują w trudnych warunkach oświetleniowych zdecydowanie lepszy będzie laser rotacyjny Spin 220G. Ten gwarantuje wyższą powtarzalność pomiarów. Wnętrze lasera rotacyjnego to także lepszy kompensator, który ma doskonałą stabilizację termiczną.

Lasery liniowe/krzyżowe

Laser liniowy działa na innej zasadzie niż laser rotacyjny,  chociaż budowa tego sprzętu prezentuje się bardzo podobnie, jak środek lasera rotacyjnego. Tu jednak zamontowana w kompensatorze dioda jest nieruchoma i wyrysowuje punkt, lub jeżeli jest wyposażona w odpowiedni pryzmat – linię prostą.  Kompensator może być wyposażony w jedną, dwie, a nawet dużo więcej diod uzyskując w ten sposób różną liczbę i kombinację wyznaczanych powierzchni.
Poniżej przykłady lasera krzyżowego (dwu liniowego) oraz lasera wyznaczającego 3 pełne płaszczyzny przecinające się pod kątem prostym.

 

 Cross X2 schemat linii  Cross 4.4 schemat linii

 

Jakie zastosowanie mają lasery liniowe?

Podobnie, jak w przypadku poprzednich urządzeń, żeby określić, czy wybrać laser liniowy, czy rotacyjny należy poznać zastosowanie pierwszego z nich.

Lasery tego typu stosuje się przede wszystkim w pracach wykończeniowych: układaniu płytek, wstawianiu okien, montażu instalacji elektrycznych, sufitów podwieszanych. Doskonale sprawdzają się w pracach, w których coś musi być umieszczone nad czymś np.: lustro dokładnie nad umywalką, kinkiet dokładnie nad włącznikiem światła, kinkiety obok lustra w łazience na tej samej wysokości i w tej samej odległości od środka lustra itp.

Jeden z najprostszych laserów liniowych to przede wszystkim model Cross X1. Ma on zdecydowanie mniej skomplikowaną konstrukcję niż środek lasera rotacyjnego. Co więcej, jego zasilanie odbywa się dzięki wykorzystaniu baterii R6. To urządzenie sprawdzi się głównie w przypadku majsterkowiczów, którzy potrzebują użyć go sporadycznie.

Wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt, jakim jest laser liniowy Cross 4.1 w wersji zaawansowanej. Ogromną zaletą tego urządzenia jest szybki i pewny pomiar, który wynika z dostępności samopoziomującego się kompensatora. Co więcej, jest konstrukcja jest bardzo przemyślana. Został wyposażony m.in. w specjalne adaptery. Ich obecność pozwala na montaż na statywie, co daje większą możliwość manewrowania laserem.

Laser liniowy czy obrotowy? Który lepszy?

Laser liniowy czy rotacyjny powinniśmy wybrać? Który lepszy – to źle postawione pytanie, nie ma na nie odpowiedzi. To, co jest zaletą jednej konstrukcji, jest jednocześnie wadą drugiej i odwrotnie. Dlatego pytanie „który laser jest lepszy?” należy zastąpić pytaniem:

Który laser będzie lepiej spełniał moje oczekiwania?

Urządzenie dobiera się do rodzaju pracy, którą się wykonuje. Najprostsza zasada mówi: praca na zewnątrz budynków – laser rotacyjny. Praca wewnątrz budynków – laser liniowy. Laser liniowy faktycznie nie nadaje się do pracy na zewnątrz. Jego światło przegrywa z silnym nasłonecznieniem, a konstrukcja kompensatora sprawia, że wibracje i maszyny pracujące nieopodal zakłócają jego pracę dużo bardziej niż pracę lasera rotacyjnego. Doskonale za to sprawdzi się we wszelkich pracach wykończeniowych. Pomaga przy montażu sztukaterii, mebli wiszących, okien, płytek, ścianek działowych, luster, gniazdek elektrycznych, futryn czy podwieszanych sufitów. Laser rotacyjny z kolei jest stworzony do pracy na otwartych, dużych przestrzeniach. Świetnie nadaje się do wylewania ław fundamentowych, wylewania stropów, układania bruku, stawiania ogrodzeń, a nawet prowadzenia maszyn budowlanych takich jak koparki czy spychacze. Można nim też wykonać część prac wewnątrz budynku, np.: wylewki czy podwieszane sufity. Nie ma jednak tak wszechstronnego zastosowania przy pracach wykończeniowych jak laser liniowy.

  Lasery liniowe
Lasery rotacyjne
 
Zastosowanie +Wszelkie prace wykończeniowe
+Podwieszane sufity
+Prace elektryczne (montaż gniazdek, bruzdy itp.)
+Montaż okien
+Układanie glazury i terakoty
+Montaż luster, kinkietów itp.
+Montaż półek i mebli
+Montaż suchych tynków, listw itp.
+Montaż wyposażenia wnętrz - obrazy, karnisze itp.
+Wyznaczanie poziomów pod parkingi, place, trawniki itp
+Wylewki: ustalenie wysokości, kontrola poziomu.
+Sufity podwieszane, ścianki działowe itp.
+Budowa ogrodzeń, płotów itp.
+Budowa hal, konstrukcji stalowych itp.
+Fundamenty, posadzki, stropy, mury, ławy drutowe, elementy prefabrykowane,
+Prace ziemne - zakładanie ogrodów

A co z tą poziomicą laserową?

Lasery liniowe często bywają błędnie nazywane poziomicami laserowymi. Tymczasem poziomica laserowa to zupełnie inne urządzenie. Jest to mianowicie klasyczna poziomica wyposażona w laser, który umożliwia przeniesienie poziomu na dalszą odległość i powieszeniu na przykład półki na tym samym poziomie co inna wisząca już półka. Poziomica laserowa wygląda tak:

Lepszy laser liniowy czy rotacyjny? Sprawdź, co doradzają specjaliści!

 Jeżeli stoisz przed wyborem i zastanawiasz się, co wybrać - laser liniowy czy rotacyjny, to warto skorzystać podpowiedzi specjalistów. Ci przede wszystkim doradzają, aby skupić się na indywidualnych oczekiwaniach wobec sprzętu i planowanych przy jego pomocy czynnościach. W prostych pracach remontowych i wykończeniowych lub przy kontroli jakości wystarczające będą modele liniowe. Te zapewniają obecnie doskonałą precyzję - pomimo swojej prostej budowy. Przy zaawansowanych pracach takich jak wyrównanie dużego terenu, budowa parkingu, zaawansowane czynności związane z instalacjami czy konstrukcjami obiektów zdecydowanie lepszym wyborem są lasery rotacyjne. Przydają się one również wszędzie tam, gdzie panują gorsze warunki i nie ma dostatecznego oświetlenia. Jest to większa inwestycja, jednak bywa ona niezbędna dla profesjonalnych ekip budowlanych.

Sprawdźcie też co wybrać - niwelator optyczny czy laserowy?

Dodaj komentarz