Czasem zachodzi potrzeba wyznaczenia kąta prostego, na przykład żeby postawić ściankę działową. Takie zadanie można bardzo łatwo wykonać laserem rotacyjnym, a jak to zrobić wyjaśnimy w tym wpisie.
|
Oto typowy problem przy pracach wykończeniowych: jak postawić ścianę działową prostopadłą do już istniejącej ściany? Dodatkowo, co oczywiste, nowa ściana powinna być pionowa. Jak wyznaczyć kąt prosty na podłodze szybko i dokładnie przy pomocy lasera rotacyjnego? Wyjaśnimy to krok po kroku. Zaczynajmy!
Wyznaczanie kąta prostego laserem - krok po kroku
Tu mamy ścianę, i zaznaczone miejsce gdzie ma dochodzić ścianka działowa:
Kładziemy laser jak najbliżej ściany...
... i w takim miejscu żeby wiązka laserowa przechodziła przez wcześniej oznaczone miejsce:
Na zdjęciu powyżej laser jest już włączony i już się obraca. Oś pionowa lasera powinna świecić wzdłuż ściany, tak jak na rysunku poniżej (tu widok z góry):
Pomiędzy wiązką rotującą lasera a jego pionową osią laserową zawsze jest kąt prosty i właśnie ten fakt zostanie teraz wykorzystany. Troszkę teraz wyprzedzimy fakty: gdy odległości L1 i L2 na rysunku będą równe, wiązka lasera będzie tworzyć ze ścianą kąt prosty. Odległość L1 powinna być mierzona jak najbliżej lasera, w odległości nie większej niż 10 cm:
W naszej przykładowej sytuacji wynosi ona 9,5cm. Odległość L2 należy zmierzyć co najmniej 1 metr od lasera:
W naszym przykładzie wyszło 11,5cm. Teraz odpowiednimi przyciskami na pilocie, przesuwamy wiązkę lasera (w miejscu w którym zmierzyliśmy odległość L2) tak, aby odległość L1 i L2 były takie same:
Gdy odległość L2 wynosi tyle samo co L1 (czyli u nas 9,5cm):
Sprawdzamy jeszcze raz (na wszelki wypadek) czy odległość L1 się nie zmieniła:
Jak wyznaczyć kąt prosty laserem rotacyjnym?
Gdy odległości L1 i L2 się ze sobą zrównają, wiązka lasera wyznacza nam dokładnie kąt prosty, jak na rysunku poniżej (widok z góry):
A co zrobić żeby dodatkowo nasza ściana była pionowa?
NIC :-) Laser pionuje się automatycznie, po stronie użytkownika pozostaje tylko wyznaczyć kąt. Teraz wystarczy wzdłuż linii wyznaczonych przez laser przykręcić profile z których będzie wykonana ścianka działowa. Proszę zwrócić uwagę na to, że linia pionowa jest wyznaczona nie tylko na ścianie przy której stoi laser, ale również na suficie, podłodze i na ścianie przeciwległej. Aby zbudować ściankę wystarczy ustawić jej pozycję tylko raz:
Jak widać wyznaczanie kąta prostego laserem i stawianie ścianek działowych laserem rotacyjnym jest niezwykle proste, a przy odrobinie wprawy nie zajmuje więcej niż 30 sekund. To tylko jedno z wielu zastosowań, do których można wykorzystać lasery rotacyjne.
Mamy nadzieję, że wiecie już, jak wyznaczyć kąt prosty laserem. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie tego tematu, podzielcie się nimi w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji :-)
Polecamy sprawdzić także nasz wpis, w którym opisujemy czym wyróżnia się dana klasa lasera.