Mapa

Kontakt

LAMIGO

ulica Mała 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefony: 95 711 71 91
95 711 71 92
95 711 71 93

Serwis: +48 606 777 828

Fax: 95 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
 
jak wyznaczyć kąt prosty laserem

 

Czasem zachodzi potrzeba wyznaczenia kąta prostego, na przykład żeby postawić ściankę działową. Takie zadanie można bardzo łatwo wykonać laserem rotacyjnym, a jak to zrobić wyjaśnimy w tym wpisie.

 

 

Oto typowy problem przy pracach wykończeniowych: jak postawić ścianę działową prostopadłą do już istniejącej ściany? Dodatkowo, co oczywiste, nowa ściana powinna być pionowa. Jak wyznaczyć kąt prosty na podłodze szybko i dokładnie  przy pomocy lasera rotacyjnego? Wyjaśnimy to krok po kroku. Zaczynajmy!

Wyznaczanie kąta prostego laserem - krok po kroku

Tu mamy ścianę, i zaznaczone miejsce gdzie ma dochodzić ścianka działowa:

 

wyznaczanie kąta prostego laserem

Kładziemy laser jak najbliżej ściany...

jak wyznaczyć kąt prosty na podłodze

... i w takim miejscu żeby wiązka laserowa przechodziła przez wcześniej oznaczone miejsce:

wyznaczanie kąta prostego laserem

Na zdjęciu powyżej laser jest już włączony i już się obraca. Oś pionowa lasera powinna świecić wzdłuż ściany, tak jak na rysunku poniżej (tu widok z góry):

jak wyznaczyć kąt prosty na podłodzePomiędzy wiązką rotującą lasera a jego pionową osią laserową zawsze jest kąt prosty i właśnie ten fakt zostanie teraz wykorzystany. Troszkę teraz wyprzedzimy fakty: gdy odległości L1 i L2 na rysunku będą równe, wiązka lasera będzie tworzyć ze ścianą kąt prosty. Odległość L1 powinna być mierzona jak najbliżej lasera, w odległości nie większej niż 10 cm:

 

jak wyznaczyć kąt prosty laserem

 

W naszej przykładowej sytuacji wynosi ona 9,5cm. Odległość L2 należy zmierzyć co najmniej 1 metr od lasera:

wyznaczanie kąta prostego laserem rotacyjnym

W naszym przykładzie wyszło 11,5cm. Teraz odpowiednimi przyciskami na pilocie, przesuwamy wiązkę lasera (w miejscu w którym zmierzyliśmy odległość L2) tak, aby odległość L1 i L2 były takie same:

jak wyznaczyć kąt prosty na podłodze laserem

Gdy odległość L2 wynosi tyle samo co L1 (czyli u nas 9,5cm):

wyznaczanie kąta prostego laserem jak to zrobić

Sprawdzamy jeszcze raz (na wszelki wypadek) czy odległość L1 się nie zmieniła:

laser rotacyjny jak wyznaczyc kąt prosty

Jak wyznaczyć kąt prosty laserem rotacyjnym?

Gdy odległości L1 i L2 się ze sobą zrównają, wiązka lasera wyznacza nam dokładnie kąt prosty, jak na rysunku poniżej (widok z góry):

proste wyznaczanie kąta prostego laseremA co zrobić żeby dodatkowo nasza ściana była pionowa?

wyznaczanie kąta prostego laserem jak zrobićNIC :-) Laser pionuje się automatycznie, po stronie użytkownika pozostaje tylko wyznaczyć kąt. Teraz wystarczy wzdłuż linii wyznaczonych przez laser przykręcić profile z których będzie wykonana ścianka działowa. Proszę zwrócić uwagę na to, że linia pionowa jest wyznaczona nie tylko na ścianie przy której stoi laser, ale również na suficie, podłodze i na ścianie przeciwległej. Aby zbudować ściankę wystarczy ustawić jej pozycję tylko raz:

jak zmierzyć kąt prosty na podłodze


Jak widać wyznaczanie kąta prostego laserem i stawianie ścianek działowych laserem rotacyjnym jest niezwykle proste, a przy odrobinie wprawy nie zajmuje więcej niż 30 sekund. To tylko jedno z wielu zastosowań, do których można wykorzystać lasery rotacyjne.

Mamy nadzieję, że wiecie już, jak wyznaczyć kąt prosty laserem. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie tego tematu, podzielcie się nimi w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji :-)

Polecamy sprawdzić także nasz wpis, w którym opisujemy czym wyróżnia się dana klasa lasera.

Dodaj komentarz