Wyznaczanie kątów laserem rotacyjnym

Mapa

Kontakt

“LAMIGO” Jacek Mickowski,
Rafał Mickowski S.C.

ul. Mała 5
66-400 Gorzów Wlkp

Telefony: (95) 711 71 91
(95) 711 71 92
(95) 711 71 93

Fax: (95) 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
Wyznaczanie kątów laserem rotacyjnym

 

Czasem zachodzi potrzeba wyznaczenia kąta prostego, na przykład żeby postawić ściankę działową. Takie zadanie można bardzo łatwo wykonać laserem rotacyjnym, a jak to zrobić wyjaśnimy w tym wpisie.

 

 

Oto typowy problem przy pracach wykończeniowych: jak postawić ścianę działową prostopadłą do już istniejącej ściany? Dodatkowo, co oczywiste, nowa ściana powinna być pionowa.  Jak szybko i dokładnie zrobić to przy pomocy lasera rotacyjnego? Wyjaśnimy to krok po kroku.

Zaczynajmy!

Tu mamy ścianę, i zaznaczone miejsce  gdzie ma dochodzić ścianka działowa:

 

Kładziemy laser jak najbliżej ściany...

... i w takim miejscu żeby wiązka laserowa przechodziła przez wcześniej oznaczone miejsce:

Na zdjęciu powyżej laser jest już włączony i już się obraca. Oś pionowa lasera powinna świecić wzdłuż ściany, tak jak na rysunku poniżej (tu widok z góry):

Pomiędzy wiązką rotującą lasera a jego pionową osią laserową zawsze jest kąt prosty i właśnie ten fakt zostanie teraz wykorzystany. Troszkę teraz wyprzedzimy fakty: gdy odległości L1 i L2 na rysunku będą równe, wiązka lasera będzie tworzyć ze ścianą kąt prosty. Odległość L1 powinna być mierzona jak najbliżej lasera, w odległości nie większej niż 10 cm:

 

 

W naszej przykładowej sytuacji wynosi ona 9,5cm. Odległość L2 należy zmierzyć co najmniej 1 metr od lasera:


W naszym przykładzie wyszło 11,5cm. Teraz odpowiednimi przyciskami na pilocie, przesuwamy wiązkę lasera (w miejscu w którym zmierzyliśmy odległość L2) tak, aby odległość L1 i L2 były takie same:


Gdy odległość L2 wynosi tyle samo co L1 (czyli u nas 9,5cm):

sprawdzamy jeszcze raz (na wszelki wypadek) czy odległość L1 się nie zmieniła:

Gdy odległości L1 i L2 się ze sobą zrównają, wiązka lasera wyznacza nam dokładnie kąt prosty, jak na rysunku poniżej (widok z góry):

A co zrobić żeby dodatkowo nasza ściana była pionowa?

NIC :-) Laser pionuje się automatycznie, po stronie użytkownika pozostaje tylko wyznaczyć kąt. Teraz wystarczy wzdłuż linii wyznaczonych przez laser przykręcić profile z których będzie wykonana ścianka działowa. Proszę zwrócić uwagę na to, że linia pionowa jest wyznaczona nie tylko na ścianie przy której stoi laser, ale również na suficie, podłodze i na ścianie przeciwległej. Aby zbudować ściankę wystarczy ustawić jej pozycję tylko raz:Jak widać wyznaczanie kątów i stawianie ścianek działowych laserem rotacyjnym jest niezwykle proste, a przy odrobinie wprawy nie zajmuje więcej niż 30 sekund. To tylko jedno z wielu zastosowań laserów rotacyjnych.

 

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie tego tematu, podzielcie się nimi w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji :-)

Dodaj komentarz