Taśma taśmie nie równa

Mapa

Kontakt

“LAMIGO” Jacek Mickowski,
Rafał Mickowski S.C.

ul. Mała 5
66-400 Gorzów Wlkp

Telefony: (95) 711 71 91
(95) 711 71 92
(95) 711 71 93

Fax: (95) 711 71 95

Email: biuro@lamigo.pl

NIP UE: PL 5993158759
Regon: 080988555
EORI: PL 599315875900000
  • Cross 2
  • CN24
  • Cross 41
  • Spin210
  • Cross 5.2
  • Spin205
Taśma taśmie nierówna!

Dlaczego dwie „takie same” taśmy mogą różnić się ceną nawet dziesięciokrotnie?

Dlaczego zaczep w taśmach się rusza tak jakby był popsuty?

A dlaczego taśmy, w których zaczep jest solidnie zamontowany są w dodatku tańsze?

Czym się kierować przy zakupie taśmy?

Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie.

Zaczniemy od rzeczy, o którą pytanie pada najczęściej i która potrafi wprowadzić w zakłopotanie niejednego użytkownika a nawet sprzedawcę sprzętu pomiarowego:

Dlaczego ten ogonek na początku taśmy jest taki luźny i się rusza?”

 


Jest tak, ponieważ czasem musimy dokonać pomiaru od krawędzi (np. blatu), a czasem dokonujemy pomiaru do jakiejś powierzchni (np. do ściany). Żeby pomiar zawsze był poprawny, uchwyt na początku taśmy może się swobodnie poruszać, a zakres jego ruchu jest dokładnie taki jak grubość uchwytu. Poniższe obrazki pokazują różnicę w obu sposobach mierzenia. Zwróćcie uwagę, że  w pierwszym przypadku początek wstęgi pokrywa się z brzegiem stołu (chociaż hak jest dość mocno wysunięty), a w drugim dotyka ściany (hak jest schowany).

 

Pomiar od krawędzi stołu

Pomiar od powierzchni ściany
Jak widać, hak na początku taśmy powinien się ruszać co umożliwia dokonanie prawidłowego pomiaru. Nieruchomy hak jest wadą taśmy, a nie dowodem jej solidnego wykonania.

Dlaczego dwie takie same taśmy potrafią się różnić ceną nawet dziesięciokrotnie?

Zgodnie z „Rozporządzeniem ministra gospodarki z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przymiary, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych” każda miara powinna posiadać odpowiednie oznaczenia (potwierdzone certyfikatami), które stwierdzają, że zmierzona nią odległość jest prawdziwa. Czyli np. odmierzony tą miarą metr to rzeczywiście metr.

Są to: oznakowanie CE, klasa dokładności, długość taśmy, numer certyfikatu WE. Na przymiarach przeznaczonych do zastosowań specjalnych znaleźć powinny się także oznaczenie temperatury odniesienia (w której taśma jest najdokładniejsza) jeżeli jest inna niż 20 stopni, siła obciążenia jeżeli jest różna niż 50N. Wszystkie oznaczenia powinny być trwałe i powinny znajdować się na początku przymiaru.


I jeszcze jedna ważna kwestia: klasa dokładności. Każde urządzenie pomiarowe jest obarczone błędem, a wielkość tego błędu w przypadku taśm i przymiarów określa tzw. klasa dokładności. Taśmy (i inne przymiary) wykonuje się w trzech klasach dokładności: I, II i III. O przynależności do danej klasy decydują błędy graniczne dopuszczalne długości nominalnej i długości odcinka podziałki przymiaru zawartego między dwoma dowolnymi, nienastępującymi po sobie wskazami podziałki. Błąd taki nie powinien przekraczać wartości obliczonej ze wzoru:

  • ±2 (0,1 + 0,1 · L) mm — dla przymiarów klasy dokładności I,
  • ± 2 (0,3 + 0,2 · L) mm — dla przymiarów klasy dokładności II,
  • ±2 (0,6 +0,3 · L) mm — dla przymiarów klasy dokładności III

A po ludzku: oznacza to, że taśma dziesięciometrowa klasy I ma długość 10 m ± 2,2 mm, klasy II – 10 m ± 4,6 mm, klasy III – 10 m ± 9,2 mm.

Klasa dokładności taśmy, ze wszystkich powyżej opisanych czynników, ma największy wpływ na cenę. Na rynku można też spotkać (niekoniecznie tanie) taśmy nie posiadające dokładnie żadnych oznaczeń. Taka taśma nie spełnia żadnych norm dokładności i nie przeszła w tym kierunku żadnych badań. Nie zaleca się używania takich taśm w zastosowaniach profesjonalnych. Wybierając taśmę dla siebie, patrzcie nie tylko na długość jakiej potrzebujecie, ale także na normy, które taśma spełnia.

Dodaj komentarz